23/09/2021
Panzerakia 4 8 8 10 - 30 -
Elitήριοι by pinguin.gr 14 17 14 11 - 56 -

Εlitήριοι..να τους πιεις στο ποτήρι!

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για τη διοργάνωση του Basketaki Cup , οι Elitήριοι έσπασαν το ρόδι , καθώς νίκησαν τα Panzerakia με 30-56 .

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική μέρα  τον Φίλιππο Πατωνίδη , καθώς  βοήθησε  και στις δύο πλευρές του παρκέ, έβγαλε σπουδαίες άμυνες , κυριάρχησε στους αιθέρες , μοίρασε  ασίστ  και τελείωσε την αναμέτρηση με 12  πόντους  στο ενεργητικό του.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι  είχαν τον πλήρη έλεγχο καθώς προηγήθηκαν ,2-8 και 4-10 , με το τέλος  να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με 4-14. Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν ο Θανάσης Πατωνίδης  με 5 πόντους , ενώ από τα Panzerakia oι Πάγκαλος και Κατσιγιάννης είχαν από 2 .

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι  ήταν καταιγιστικοί και με όπλο την πολύ καλή τους άμυνα  έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 19  πόντους διαφορά , 12-31 . Ο Νίκος Ξενοφός   σε αυτό το διάστημα είχε 6 πόντους , ενώ από τους γηπεδούχους ο Έκτωρας Σουρουλίδης είχε 4 .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , καθώς πίεσαν στην άμυνα , έκλεψαν μπάλες , κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και σκόραραν με όλους τους πιθανούς και απίθανου τρόπους με τη διαφορά να εκτοξεύεται  στους 25 πόντους ,20-45, όπου ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου . Ο Μύρωνας Γκότσης πέτυχε 6 πόντους , ενώ από τα Panzerakia o Κατσιγιάννης  είχε 4 .

Η τελευταία στροφή της αναμέτρησης αποτέλεσε τυπική διαδικασία , καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τους παίκτες των φιλοξενούμενων να πανηγυρίζουν τη πρώτη τους νίκη στο Basketaki Cup με το  30-56 .

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φίλιππος Πατωνίδης  με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 2 κλεψίματα , ενώ από τα Panzerakia o Mανόλης Κατσιγιάννης ειχε 12 πόντους , 6 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 1 κλέψιμο .

Οι Εlitήριοι είχαν συνολικά 23/45 δίποντα , 2/15 τρίποντα , 4/13 βολές , 39 ριμπάουντ , 13 ασίστ , 9 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 19 λάθη , ενώ οι γηπεδούχοι είχαν 13/50 δίποντα , 1/17 τρίποντα , ¼ βολές ,35 ριμπάουντ , 6 ασίστ , 10 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 15 λάθη .

Panzerakia(Χριστόπουλος) : Σύλιας 2, Πάγκαλος  , Φανουράκης 2 , Κατσιγιάννης 12 , Σουρουλίδης 6  , Πάγκαλος 4 , Χαραλαμπάκης 4 .

Elitήριοι(Κωνσταντινάκο) : Γκότσης 7 , Νικόλαος Κωνσταντινάκος 2 , Ξενοφός 13 , Αθανάσιος Πατωνίδης 9 , Τσόκας 3 , Δεδούσης 3 , Λαμπρινός , Νίκωνας Κωνσταντινάκος 4 , Μωυσής 4 , Φίλιππος Πατωνίδης 12

Τι μας άρεσε : Η πολύ καλή απόδοση του Φίλιππου Πατωνίδη !