05/07/2021
Deflections 15 15 14 13 - 57 -
Elitήριοι by pinguin.gr 22 16 6 9 - 53 -

Elitήριοι ημίχρονο, Deflections τελικό!

Στην δεύτερη θέση του πέμπτου ομίλου της Summer Master League τερμάτισαν οι Deflections, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισαν τους Elitήριους με 57-53 στο κλειστό του Κολωνού!

Με την τριπλέτα Πρίφτη (8π), Ξενόφου (6π) και Θάνου Πατωνίδη (4π) να πετάει φωτιές στο ξεκίνημα της συνάντησης, οι Elitήριοι πήραν τα ηνία του αγώνα με 15-22. Ο Θωμάς Νικολαΐδης με 9 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με ακόμη 6 πόντους του Ξενόφου, 6 του Κωνσταντινάκου και τρίποντο του Πρίφτη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 30-38. Την σκυτάλη στην επίθεση των Deflections σε εκείνο το σημείο πήρε ο Καραντζούνης με τα δύο τρίποντα που έβαλε, 4 πόντους είχε ο Κατσαρός και ένα τριποντάκι ο Σαλονικίδης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Χειράκη έσφιξε την άμυνά της και με ηγέτη στην επίθεση τον Χαλούδη με 6 πόντους, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 44-44. Λίγα πράγματα από τους Elitήριους στην τρίτη περίοδο, με τους Κωνσταντινάκο και Πρίφτη να σκοράρουν από 3 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 44-44!

Έχοντας πάρει ψυχολογία από το τρίτο δεκάλεπτο, οι Deflections είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στην τελευταία περίοδο και έτσι με 6 πόντους του Στέργιου, έφτασαν στην δύσκολη νίκη με 57-53. Ο Ξενόφος με 7 πόντους έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του στα τελευταία λεπτά για να χαρίσει τη νίκη στους φιλοξενούμενους, ωστόσο οι 7 πόντοι που πέτυχε δεν ήταν αρκετοί.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/15 βολές, 16/43 δίποντα και 5/24 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/19 βολές, 20/46 δίποντα και 1/14 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Hall of Brands mvp των Deflections ο Καμπάς με 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη και 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Elitήριων ο Ξενόφος με 19 πόντους, έχοντας 3/4 βολές και 8/15 δίποντα. Πήρε 1 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Deflections (Χειράκης): Κατσαρός 6, Νικολαΐδης Σ. 4, Χαλούδης 11, Μενδρινός 2, Σαλονικίδης 3 (1), Τσαφαντάκης, Νικολαΐδης Θ. 13 (2), Μαζιώτης 6, Καμπάς, Στέργιου 4, Καραντζούνης 8 (2)

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Ξενόφος 19, Πατωνίδης Θ. 7, Πρίφτης 14 (1), Κωνσταντινάκος 11, Μωυσής, Πατωνίδης Φ. 2

Τι μας άρεσε: Οι αρκετές ανατροπές του σκορ και το πολύ δυνατό φινάλε της συνάντησης!