25/02/2024
Gran Camaria 10 12 15 13 - 50 -
Reptors 9 15 11 17 - 52 -

Ελπίδες παραμονής για Reptors!

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι, καθώς μπήκαν στο παρκέ με όρεξη να τρέξουν και να βρουν καλάθια στο αιφνιδιασμό. Από τη μια πλευρά οι φιλοξενούμενοι με τον Κορρέ να βρίσκει σκορ και από την άλλη οι κίτρινοι με τον Γιώργο Ζαλακώστα να ισορροπεί την κατάσταση, το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου έφερε κοντά τις ομάδες (10-9)

Στο ίδιο έργο θεατές και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι - χέρι στο σκορ χωρίς καμία να καταφέρει να ξεφύγει. Για τους μοβ ανέλαβε δράση ο Κορρές, ο οποίος βρήκε 6 πόντους κοντά στο καλάθι, βοηθώντας την ομάδα του επιθετικά. Τα Camaria προσπαθούσαν να επιτεθούν κυρίως με τις διεισδύσεις τους Γιώργου Ζαλακώστα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 22-24.

Στην επανάληψη τα Camaria μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και έβγαλαν ωραίες φάσεις μέσα από συνεργασίες. Ο Βασίλης Ζαλακώστας ήταν εύστοχος έξω από τη γραμμή των 6.75 δίνοντας ένα μικρό προβάδισμα στην ομάδα του. Από κοντά και οι Reptors με τον Πατσουράκη να κάνει εκπληκτική εμφάνιση και να δημιουργεί εξαιρετικά για τους συμπαίκτες του με 4 ασίστ.

Στην τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι Reptors έδειξαν πόσο αδικούνται από τη βαθμολογία και παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ κατάφεραν να πάρουν σημαντική διαφορά. Άμεση απάντηση από τους κίτρινους, καθώς κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι κοντά, έχοντας μάλιστα και την ευκαιρία να κλέψουν τη νίκη στο τέλος. Ωστόσο, με μια λάθος πάσα σπατάλησαν την ευκαιρία, με αποτέλεσμα οι Reptors να παίρνουν το διπλό και να αποκτούν ελπίδες παραμονής.

Betsson MVP αναδείχθηκε σε Πατσουράκης με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Βασίλης Ζαλακώστας με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Gran Camaria (Ζαλακώστας): Βασίλης Ζαλακώστας 10, Γιώργος Ζαλακώστας 16, Νεκτάριος Ζαλακώστας 2, Κανετάκης 6, Κουντούρης 6, Περγούλης 10

Reptors (Καίσαρης): Αρμενιάκος 2, Καίσαρης 2, Κορρές 11, Παύλος Κορρές 6, Πάγκας 6, Παπαγεωργίου 10, Πατσουράκης 15

Τι μας άρεσε: Το φινάλε του αγώνα!