28/02/2022
Λεγάμενοι BC 7 7 11 12 - 37 -
Saint Pauli 18 7 9 19 - 53 -

Ελπίδες παραμονής η Saint Pauli!

Το απογευματάκι της Κυριακής 27 Φεβρουαρίου στο Μενίδι, η Saint Pauli ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα απέναντι στους ελλειπέστατους Λεγάμενους, πήρε τη νίκη με 37 – 53 και αναπτέρωσε τις ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία.

Η Saint Pauli μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στην πρώτη περίοδο και με έναν εκπληκτικό Γιώργο Κουλούρη να την οδηγεί με τέσσερα τρίποντα, προηγήθηκε με 7 – 18. Για τους Λεγάμενους , ο Γκόγκος πέτυχε ένα τρίποντο κι από ενα καλάθι οι Ντούρμας και Συμεωνίδης.

Οι ρυθμοί έπεσαν στην δεύτερη περίοδο , με το επιμέρους σκορ να μένει χαμηλά(7-7) και της Saint Pauli να διατηρεί εύκολα το προβάδισμα με 14-25. Ο Ντούρμας πέτυχε ένα τρίποντο για τους Λεγάμενους και από δύο βολές οι Δημουλιάς και Γκόγκος, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Πανταζής πέτυχε 3 πόντους και από ένα καλάθι Ματεντζόγλου και Κουτσελίνης.

Στην τρίτη περίοδο οι δυο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες, με τους Λεγάμενους να είναι ελαφρώς καλύτεροι και να μειώνουν 25 – 34. Δημουλιάς με 5 και Συμεωνίδης με 4 πόντους, έβγαιναν μπροστά στην επίθεση των γηπεδούχων, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κουλούρης με 5 πόντους.

Στην τελευταία περίοδο, η Saint Pauli είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με μπροστάρη τον Κόντο με 8 πόντους και από κοντά τον Πανταζή με 5 να δίνει πολύτιμες βοήθειες, ολοκλήρωσε την καλή της εμφάνιση με νίκη 37-53. Για τους αποκαμωμένους από κούραση Λεγάμενους, 4 πόντους έβαλε ο Νάσης και από ένα τρίποντο Δημουλιάς και Γκόγκος.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιώργος Κουλούρης με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Γκόγκος με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Λεγάμενοι είχαν 8/36 δίποντα, 5/27 τρίποντα, 6/14 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Η Saint Pauli είχε 13/ 48 δίποντα, 6 / 20 τρίποντα, 9 / 13 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 4 λάθη.

Λεγάμενοι (Δημουλιάς): Γκόγκος 10(9ρ.), Δημουλιάς 10(14ρ.), Νάσης 2, Ντούρμας 9(19ρ.), Συμεωνίδης 6.

Saint Pauli(Κουλούρης): Θεοδωρόπουλος, Καραμπάς 7, Κουλούρης 20(8ρ.), Κουτσελίνης 2, Κόντος 10(9ρ.), Χ. Ματεντζογλου 2,Κ. Ματεντζογλου 5(6ρ.), Πανταζής 12, Τσιχριτζής 2.

Τι μας άρεσε: Οι τρίποντες βόμβες του Κουλούρη!