05/03/2023
Ναυάγια 12 18 11 19 - 60 -
RBD Σπάρτανς 12 14 16 30 - 72 -

Ελπίζουν ακόμα οι Σπάρτανς!

Μία πολύ σημαντική νίκη κατάφεραν να πάρουν το μεσημέρι της Κυριακής 5 Μαρτίου οι Σπάρτανς οι οποίοι επικράτησαν 60-72 επί των αδιάφορων Ναυαγίων. Οι Σπάρτανς έδειξαν χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν στο τέλος την 10η νίκη τους (10-5) και πλέον θα τα δώσουν όλα για την είσοδο στα Playoff στο τελευταίο τους παιχνίδι. Τα Ναυάγια από την άλλη δεν είχαν κάποιο στόχο και έκλεισαν τη φετινή σεζόν με ήττα (5-11).

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι». Σε κάθε προβάδισμα των φιλοξενούμενων τα Ναυάγια έβρισκαν απάντηση και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να πάρει «κεφάλι» στο σκορ. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το ισόπαλο 12-12.

Καραβασίλης και Τρέσσος έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 17-12, όμως οι Σπάρτανς αντέδρασαν με τους Μήτρο και Πατσό και έφεραν το ματς ξανά στην ισοπαλία (17-17). Ο Κάρμας βρήκε λύσεις στη συνέχεια, ενώ ο Αναστασίου διαμόρφωσε το 24-19. Τα Ναυάγια έφτασαν στο +7 (27-20) έπειτα από την τρίποντη εκτέλεση του Κάρμα, αλλά οι Σπάρτανς πλησιάσαν σε απόσταση «αναπνοής» (27-26), με τον Καραβασίλη λίγο αργότερα να γράφει το 30-26 με το οποίο τελείωσε το δεύτερο δεκάλεπτο.

Καραβασίλης, Κάρμας και Θωμάς έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα τους να έχει τα «ηνία» στο σκορ, όμως όταν ανέλαβε δράση ο Παντελάκης και βρήκε ρυθμό, τα πράγματα άλλαξαν. Οι Σπάρτανς πλησίασαν, πήραν ψυχολογία και δεν άργησαν να περάσουν μπροστά με 39-40 έπειτα από καλάθι του Χανιώτη. Μάλιστα το τέλος της τρίτης περιόδου τους βρήκε να προηγούνται με 41-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι απέκτησε έναν ζωηρό ρυθμό. Πατσός και Μήτρος μπήκαν καλά στην συγκεκριμένη περίοδο και οι Σπάρτανς έφτασαν στο 44-49. Η αντίδραση ήρθε από τις προσπάθειες του Τρέσσου και του Κάρμα για τα Ναυάγια, ενώ ο Καραβασίλης εκτέλεσε πίσω από τα 6,75 για το 54-49. Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω, με τον Νούκε να κάνει ένα ηγετικό παιχνίδι και έτσι έφεραν «τούμπα» το σκορ για το 56-59. Έκτοτε οι Σπάρτανς δεν «κοίταξαν» ξανά πίσω τους. Χανιώτης, Νούκε και Πατσός έβρισκαν τρόπους να «χτυπάνε» την αντίπαλη άμυνα, βγήκαν κάποιες σημαντικές άμυνες και έτσι οι Σπάρτανς έφτασαν στη νίκη με 60-72.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Νούκε που πέτυχε 30 πόντους, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και κατέβασε 4 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λουκάς Καραβασίλης με 22 πόντους, 1 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Τα Ναυάγια είχαν 16/31 δίποντα, 5/19 δίποντα, 13/31 βολές, 31 ριμπάουντ, αλλά και 12 ασίστ, 3 κλεψίματα, 13 λάθη και 5 μπλοκ. Οι Σπάρτανς μέτρησαν 24/43 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 9/14 βολές και 29 ριμπάουντ. Παράλληλα είχαν 8 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 λάθη και 3 μπλοκ.

Ναυάγια (Καραβασίλης): Αναστασίου 1(2ρ.), Θωμάς 3(7ρ.), Κάρμας 20(1ρ.), Καραβασίλης 22(5ρ.), Καριατλής 4(2ρ.), Τζιβιτζής, Τρέσσος 10(12ρ.)

Σπάρτανς (Πατσός): Γιώργας, Κολέγκας 3(1ρ.), Μήτρος 8(3ρ.), Νούκε 30(4ρ.), Παντελάκης 8(5ρ.), Πατσός 10(10ρ.), Τσατόβ, Φραγκούλης 4(2ρ.), Χανιώτης 9(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Ο χαρακτήρας που έβγαλαν οι Σπάρτανς στα τελευταία λεπτά.