29/09/2024
Terroristas 18 18 8 15 - 59 -
Virtus Kothonia 13 11 10 10 - 44 -

Έμαθαν να νικούν οι Terroristas!

Οι Terroristas με καλή ψυχολογία από τη νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής και εξαιρετικό δίδυμο στα γκαρντ τους Στέφο(10)- Ερμίδη(4) είχαν τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο και την πρωτοπορία με 18 – 13. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η Βίρτους πλήρωσε την κακή της αμυντική λειτουργία και έμεινε κοντά χάρη στα εύστοχα τρίποντα από Αντωνόπουλο, Χ.Σαντοριναίο και Αμπάτη.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στην δεύτερη περίοδο με σκοπό να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού με τρίποντο του Παπαγιάννη και καλάθια από Τόλια - Σαντοριναίο , αλλά η άμεση αντίδραση των Terroristas με δύο τρίποντα του Λίτινα και 5 συνεχόμενους πόντους του Ερμίδη, τους έστειλε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 36 – 24.

Στο ίδιο έργο θεατές βρεθήκαμε και στο τρίτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού. Η Βίρτους με μπροστάρη τον Χ. Σαντοριναίο με 4 πόντους κατάφερε να μειώσει 37 – 31, αλλά μετά τα μισά οι Terroristas με σημείο αναφοράς σε άμυνα και επίθεση τον Καρδάση, έχτισαν και πάλι διψήφια διαφορά(44-34).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με διάθεση να τελειώσουν το ματς και να μην μπλέξουν σε περιπέτειες και με πολυφωνία στην επίθεση πήραν τελικά μια εύκολη νίκη με 59 – 44. Για την Virtus προσπάθησαν χωρίς αποτέλεσμα Σαντοριναίος με 4 πόντους, με Αμπάτη και Τηγάνη να προσφέρουν από ένα τρίποντο.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Δημοσθένης Στέφος με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αθανάσιος Τόλιας με 7 πόντους, 17 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Terroristas(Τσιαούσης): Ερμίδης 13(9ρ.), Καρδάσης 2, Λίτινας 11, Μαυρίδης 3, Νίκας 6, Στέφος 16(11ρ.), Τζούδας, Τσιαούσης 3, Θ. Τσιαούσης 5.

Virtus Kothonia(Κωστόπουλος): Αμπάτης 6, Αντωνόπουλος 4, Κωστόπουλος 1, Παπαγιάννης 3, Σαντοριναίος 2, Χ. Σαντοριναίος 13, Τηγάνης 3, Τσιγώνιας 4, Τόλιας 7(17ρ.), Χαβιαράκης 1.

Τι μας άρεσε: Ο χαρακτήρας νικητή που αρχίζουν να χτίζουν οι Terroristas.