08/05/2022
Drunk Kings 14 17 15 10 8 64 -
Τεμπελχανάδες 7 14 10 25 1 57 -

Έμειναν στην D2-League οι Drunk Kings!

Αν και έφτασαν πολύ κοντά στην αυτοκτονία, καθώς έχασαν προβάδισμα 21 πόντων, οι Drunk Kings κέρδισαν στην παράταση τους Τεμπελχανάδες με 64-57 και εξασφάλισαν την παραμονή τους στην D2-League μετά την ολοκλήρωση της 22ης και τελευταίας αγωνιστικής του έβδομου ομίλου!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Drunk Kings στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Κοττά και 4 του Κώστα Θεοχάρη, προηγήθηκαν με 14-7. Ο Μακαρίτης από την περιφέρεια και οι Λεπίτκας – Καραγεώργος μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο ο Κοττάς έδειχνε ασταμάτητος και με 11 ακόμη δικούς του πόντους, αλλά και 4 του Κώστα Θεοχάρη, έστειλαν την ομάδα τους στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 31-21. Τους Τεμπελχανάδες κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Απάλλας και Μακαρίτης με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Με δύο νέα τρίποντα του Κοττά και άλλο ένα του Καραγιάννη, οι Βασιλιάδες ξέφυγαν στους 21, 46-25, 2:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι ροζ ήταν να μειώσουν στους 15, 46-31, με τους Γκούμα, Ανδρικόπουλο και Μακαρίτη να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 46-31!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Τεμπελχανάδες μπήκαν στο παρκέ με το μαχαίρι στα δόντια και με buzzer beater του Μακαρίτη (8π), έστειλαν το ματς στην παράταση, 56-56, ενώ νωρίτερα ο ίδιος πέτυχε 5 πόντους και από 6 οι Παπαδόπουλος και Απάλλας. Δεν μπόρεσαν οι Drunk Kings να διαχειριστούν το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά, παρά τους 5 πόντους του Κοττά και το τρίποντο του Αποστόλη Θεοχάρη.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν πιο σωστές επιλογές και με δράστες στην επίθεση τους Αποστόλη Θεοχάρη, Κώστα Θεοχάρη  και Αλεβίζο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 64-57. Κόλλησαν στην παράταση οι φιλοξενούμενοι στην επίθεση, με τον Μακαρίτη να βάζει 1/2 βολές.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/18 βολές, 15/44 δίποντα και 8/33 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 14 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/19 βολές, 22/62 δίποντα και 2/17 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Betsson mvp των Drunk Kings ο Κοττάς με 30 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 4/7 δίποντα και 6/18 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Τεμπελχανάδων ο Λεπίτκας με 4 πόντους έχοντας 2/2 δίποντα, ενώ πήρε 6 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος.

Drunk Kings (Θεοχάρης Α.): Στεργιόπουλος 4, Ανδρέου, Καραγιάννης 3 (1), Θεοχάρης Κ. 12, Αλεβίζος 4, Θεοχάρης Α. 11 (1), Καμπράνης, Κοττάς 30 (6)

Τεμπελχανάδες (Λεπίτκας): Παπαδόπουλος 6, Καραγεώργος 2, Μακαρίτης 18 (2), Δημαράς 8, Απάλλας 12, Λεπίτκας 4, Γκούμας 5, Ανδρικόπουλος 2

Τι μας άρεσε: Το απίστευτο buzzer beater του Θοδωρή Μακαρίτη!