21/03/2024
Yugoπλάστιγγα 20 18 23 24 13 98 -
Anatolians Jazz 24 14 25 22 9 97 -

Έμειναν ζωντανοί και πήραν την πρόκριση στην παράταση οι Yugoπλάστιγγα!

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους Yugoπλάστιγγα να προηγούνται με στενό προβάδισμα 24-20. Οι παίκτες της ομάδας επέδειξαν έντονη αμοιβαία συνεργασία και αποφασιστικότητα στην επίθεση αλλά και στην άμυνα, ενώ οι προσπάθειες των Παπαδάμου, Αρσένη και Γιάνναρου ξεχώρισαν στο γήπεδο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μια εξίσου αμφίρροπη μάχη, καθώς και οι δύο ομάδες εκτέλεσαν αποτελεσματικές επιθέσεις και αντιδρούσαν με αποφασιστικότητα στην άμυνα. Το σκορ σταθεροποιήθηκε στο 38-38, αποδεικνύοντας την ισορροπία και την ανταγωνιστικότητα των δύο ομάδων με τους Χατζηεμμανουήλ Χαράλαμπο , Μπαντή και Οδοντίδη να πετυχαίνουν πολλά σημαντικά καλάθια.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικά δυναμικό, με τις δύο ομάδες να ανταγωνίζονται για κάθε πόντο. Το δεκάλεπτο έφτασε στο τέλος του με τους Yugoπλάστιγγα να έχουν μια ελάχιστη διαφορά για ακόμα μια φορά στο παιχνίδι με σκορ 63-61, αλλά οι Jazz δεν παραιτήθηκαν και διατήρησαν την απόσταση κοντά.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αναμφίβολα το πιο συναρπαστικό μέρος του αγώνα, καθώς και οι δύο ομάδες αντέδρασαν με εξαιρετική αποφασιστικότητα και πνεύμα μάχης. Με ένα εκπληκτικό τελείωμα, οι Yugoπλάστιγγα κατάφεραν να στείλουν τον αγώνα στην παράταση χάρης στην διαφορά την οποία μπόρεσαν να καλύψουν.

Η παράταση ήταν ένας ακόμα θρίαμβος της αντοχής και των δύο ομάδων. Και οι δύο παρουσίασαν απίστευτη αντοχή και σθένος, με τους Yugoπλάστιγγα να προκύπτουν νικητές με μόλις έναν πόντο διαφοράς, σκορ 98-97.

MVP του αγώνα είναι ο Μανώλης Αρσένης ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 23 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Jazz είναι ο Χαράλαμπος Χατζηεμμανουήλ που πέτυχε και αυτός Double Double με 47 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Yugoπλάστιγγα: Κεσίδης 16 (4) , Καπετάνιος 9 (1) , Νίκου 8 (1) , Κουμάλας , Στέφας 4 , Γιάνναρος 14 (4) , Παπαδάμου 24 , Αρσένης 23 (1)

Anatolians Jazz: Χατζηεμμανουήλ Χ. 47 (8) , Αλεξιάδης 2 , Χατζηεμμανουήλ Δ. , Οδοντίδης 11 , Μπαντής 13 , Αλεξιάδης 4 , Παρισάκης 12 , Χατζόπουλος 8