17/05/2022
Above The Rim 16 18 16 22 - 72 -
Fat Ballers 20 32 14 34 - 100 -

Εμφατική νίκη για τους Fat Ballers!

Μια φανταστική νίκη πέτυχαν οι Fat Ballers απέναντι στους Above The Rim με το φοβερό σκορ 72-100 κάνοντας έτσι την παρουσία τους αισθητή.

Με τις άμυνες από την αρχή κιόλας του παιχνιδιού να μην απασχολούν ιδιαίτερα και τις 2 ομάδες ήταν αναμενόμενο το σκορ να κυμανθεί σε υψηλά επίπεδα , έτσι οι Fat Ballers με αρκετές επιθέσεις στον αιφνιδιασμό και αρκετά καλάθια από τον Τσιτσινάκη θα μπορέσουν να πάρουν μια αρχική διαφορά ασφαλείας 4 πόντων. Από την άλλη πλευρά οι Above The Rim οι ωραίες και δομημένες επιθέσεις αλλά και τα εύκολα καλάθια του Παπαευθυμίου στο ποστ θα κρατήσουν την ομάδα μέσα στο παιχνίδι. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι Fat Ballers θα ξεκινήσουν ένα τρομερό σερί πόντων χάρης στα πολλά καλάθια των Καραγιαννίδη και Καλονικίδη τα οποία θα τους εξασφαλίσουν και μια διαφορά 18 πόντων.

Στην τρίτη περίοδο όμως οι Above The Rim θα κοιτάξουν στα μάτια τον αντίπαλο και με πολύ σφιχτές άμυνες αλλά και την συμβολή του Πισκουλιάν στην επίθεση θα καταφέρουν να μειώσουν ελάχιστα την διαφορά αλλά και να σημειώσουν το επιμέρους σκορ 16-14 . Αλλά για ακόμη μια φορά οι Fat Ballers θα δείξουν τα δόντια τους και με μια φανταστική εμφάνιση στο τέταρτο δεκάλεπτο θα μπορέσουν να φτάσουν τους 100 πόντους στον αγώνα και να διευρύνουν την διαφορά στους 28 , έτσι κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη με τελικό σκορ 72-100.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ιωάννης Τσιτσινάκης ο οποίος άγγιξε το double double έχοντας 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά και την ομάδα των Above The Rim άξιος αναφοράς είναι ο Ιωάννης Πισκοιλιάν ο οποίος πέτυχε 18 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ.

Above The Rim: Κατάκης 7 , Αναστασιάδης 16 , Πισκουλιάν 18 , Κουτσιβίτης 6 , Κατσαντώνης 15 (1) , Παπαευθυμίου 10 (2)

Fat Ballers: Καραγιαννίδης 28 (6) , Παπαστεφάνου 13 (2) , Καλονικίδης 15 (3) , Τσιτσινάκης 15 (1) , Καλφαλίδης 1 , Κεραμίδης 7 , Κοκκαλίδης 5 , Χατζηβρέττας 16 (2)