20/11/2022
Thessaloniki Avispas 10 22 17 18 - 67 -
Hellas Paper Bears 23 30 29 15 - 97 -

Εμφατική νίκη για τους Hellas Paper Bears!

Οι Hellas Paper Bears μπήκαν δυναμικά από την πρώτη στιγμή στο παιχνίδι επιβάλλοντας από νωρίς τον ρυθμό πετυχαίνοντας διαδοχικά καλάθια με την διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 13 πόντους. Οι Avispas οι οποίοι ψάχνουν να βρουν ακόμα τα πατήματά τους έμειναν μόλις στους 10 πόντους μη μπορώντας να σταματήσουν την επίθεση των αντιπάλων.

Το δεύτερο δεκάλεπτο πήρε φώτια καθώς από την μια οι Avispas μπόρεσαν να παίξουν το παιχνίδι το οποίο ήθελαν και έτσι με τα καλάθια του Γιώργου Χατζηιωαννίδη μπόρεσαν να κυνηγήσουν την νίκη και να πάρουν το κάτι παραπάνω. Και από την άλλη οι Hellas Paper Bears με τις εξαιρετικές συνεργασίες και τα καλάθια του Μπέλλη μεγάλωσαν ακόμα περισσότερο την διαφορά αφήνοντας ελάχιστες επιλογές στους αντιπάλους.

Το μεγάλο σερί των Bears θα συνεχίσει και στο τρίτο δεκάλεπτο στο οποίο ο Χύτας και ο Φαρμάκης με τα καλάθια τους έδειξαν να καθαρίζουν το ματς για την ομάδα τους. Οι Avispas είχαν πλέον αντίπαλο και τον χρόνο ο οποίος τους πίεζε σε βαθμό που να παίρνουν κακές επιλογές στην επίθεση με αποτέλεσμα το σκορ να ξεφύγει.

Οι Avispas προσπάθησαν στην τελευταία περίοδο κυρίως με τα καλάθια του Σοιλεμεζίδη κάτω από την ρακέτα να μειώσουν κάπως την διαφορά αλλά η μεγάλη ζημιά είχε ήδη γίνει και έτσι οι Bears πήραν την νίκη σχετικά άνετα με τελικό σκορ 67-97.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ηλίας Μπέλλης ο οποίος έβαλε 30 πόντους και σημείωσε επίσης και 5 ριμπάουντ.

Ενώ για την ομάδα των Avispas πρωταγωνιστής ήταν ο Γιώργος Χατζηιωαννίδης ο οποίος παραλίγο να πετύχει doubel double με 27 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Thessaloniki Avispas: Σοιλεμεζίδης 12 , Τζιτζάλης 6 , Καμαρούδης 4 (1) , Κώστας 6 , Μαυρίδης 2 , Χατζηιωαννίδης Β. 8 (2) , Σταματάκης 2 , Χατζηιωαννίδης Γ. 27 (2)

Hellas Paper Bears: Φαρμάκης 10 , Πολυχρονιάδης Χ. 5 (1) , Πολυχρονιάδης Ι. 8 , Αλεπάκης 5 , Πολυχρονιάδης Θ. 5 (1) , Χύτας 25 (3) , Γκαγκασούλης 5 , Παλιογιαννης , Νικηφόρος 4 , Μπέλλης 30

Τι μας άρεσε: Οι άψογες συνεργασίες των Hellas Paper Bears.