24/09/2022
Jackals 29 16 22 15 - 82 -
Thessaloniki Avispas 15 12 17 14 - 58 -

Εμφατική νίκη των Jackals!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο για τους Jackals καθώς χάρης στην άψογη συνεργασία των παιχτών αλλά και σα εύστοχα καλάθια των Τάσκα και Τζόκα κατάφεραν να πάρουν μια αρκετά μεγάλη διαφορά την ίδια ώρα που οι Avispas πάλευαν για το κάθε καλάθι και την κάθε κατοχή.

Στην συνέχεια οι ρυθμοί όπως ήταν λογικό έπεσαν αλλά οι Jackals συνέχισαν την καλή τους πορεία διευρύνοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά τους , ενώ από την άλλη οι Avispas χάρης στα καλάθια του Γιώργου Χατζηιωαννίδη μπόρεσαν να μείνουν κοντά στο σκορ και να διεκδικήσουν την νίκη.

Το δεύτερο ημίχρονο θα μας επιφυλάσσει πολλές ωραίες στιγμές και φοβερές συνεργασίες και από τις δύο ομάδες ανεβάζοντας έτσι το σκορ σε αρκετά μεγάλο βαθμό , νικητής όμως από τις μάχες θα βγουν οι Jackals με πρωταγωνιστή τον Λιάτσικο ο οποίος κυριαρχούσε κάτω από το καλάθι.

Οι Avispas αν και κατέβαλαν αρκετές προσπάθειες κυρίως στην τέταρτη περίοδο δεν μπόρεσαν να πάρουν το κάτι παραπάνω και έτσι η νίκη πέρασε στα χέρια των Jackals με τελικό σκορ 82-58 ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις τους.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Λιάτσικος ο οποίος άγγιξε το double double με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από την άλλη για την ομάδα των Avispas σημαντικό ρόλο έπαιξε το νέο αίμα της ομάδας ο Γιώργος Χατζηιωαννίδης ο οποίος πέτυχε 17 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Jackals: Μπουλγουράνος 2 , Καραμανώλης 6 , Τάσκας 19 (3) , Τζόκας 13 (3) , Λιάτσικος 20 , Καλιάτσος 6 , Κατσουπάκης 8 (1) , Βούλγαρης 8

Thessaloniki Avispas: Ιακωβίδης 2 , Κουτουκόγλου , Μαγούδης 5 (1) , Καμαρούδης 5 (1) , Κώστας , Μαυρίδης , Χουρδάκης 7 , Χατζηιωαννλίδης Γ. 17 (3) , Σταματάκης 8 , Σουλιώτης 2 , Χατζηιωαννίδης Λ. 12 (1)