12/10/2024
Bald Eagles 21 15 19 18 - 73 -
Lecocosportif 12 10 9 17 - 48 -

Εμφατική η πρώτη νίκη των Bald Eagles!

Οι Bald Eagles μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στο πρώτο δεκάλεπτο, κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με πολυφωνία στην επίθεση και τους Κώνστα - Σουμά να ξεχωρίζουν με 5 και 4 πόντους αντίστοιχα, έχτισαν διαφορά 9 πόντων(21-12). Πεκ(4), Μπαρμπούτης(4) και Στεφάνου έδωσαν τις περισσότερες λύσεις στο μέτριο διάστημα της Lecocosportif.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο, με τους πράσινους να συνεχίζουν να βγάζουν τρομερή ένταση στην άμυνα και με την τριάδα Σαραφόπουλου(7), Σουμά(4) και Γ.Οζύνη(4) να αναλαμβάνουν εξολοκλήρου το σκοράρισμα, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 36 – 22. Ο Πεκ με 5 πόντους ήταν το πρώτο βιολί στο στρατόπεδο των φιλοξενούμενων.

Στο ίδιο έργο θεατές βρεθήκαμε και στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι Καραφλοί Αετοί με τρομερή ταχύτητα στις επιθέσεις τους και κορυφαίους του Σαραφόπουλο(8) και Κώνστα(5) ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά και έγραψαν το 55 – 31. Ο Πεκ πάλευε σχεδόν μόνος του για την Lecoco καθώς πέτυχε τους 7 από τους 9 πόντους της ομάδας του.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων με την εικόνα να μην αλλάζει και τους τυπικά γηπεδούχους να φτάνουν σε μια πολύ εύκολη επικράτηση με 73 – 48. Μαζαράκης με 8 και Πεκ με 6 πόντους αντίστοιχα προσπάθησαν να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις για τους φιλοξενούμενους, με τους Αετούς με Σαραφόπουλο(8), Σουμά και Οζύνη να δίνουν τις λύσεις να φτάνουν άνετα στο ροζ φύλο.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Νίκος Σαραφόπουλος με 25 πόντους, 17 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Εμμανουήλ Πεκ με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Bald Eagles(Χαλικιάς): Κώνστας 9, Μπαλάφας, Α. Οζύνης 2, Γ. Οζύνης 13(7ρ.), Παπασπύρου, Ρούσση 3(8ρ.), Σαραφόπουλος 25(17ρ.), Σουμάς 14(13ρ.), Τασατζής, Φιλιππόπουλος 3, Χαλικιάς 4.

Lecocosportif(Μαζαράκης): Λάμπρου, Μαζαράκης 10, Μπαρμπούτης 6(14ρ.), Μπενάς, Πεκ 21(7ρ.), Στεφάνου 5(8ρ.), Στύλος 6(7ρ.), Χιώτης 4.