19/04/2023
ΤΕΕ Αιτωλοακαρνανίας 27 17 21 10 - 75 -
ΤΕΕ Ανατολικής Κρήτης 8 14 6 15 - 43 -

Εμφατική νίκη για το ΤΕΕ Αιτωλοακαρνανίας

Μια μεγάλη νίκη κατάφερε η ομάδα του ΤΕΕ Αιτωλοακαρνανίας στην έναρξη του 1ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Περιφερειακών ΤΕΕ με αντίπαλο την ομάδα του ΤΕΕ Ανατολικής Κρήτης, δείχνοντας πως αποτελεί μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Με το πόδι στο γκάζι η ομάδα των San Agrinio Engineers, όπως εμφανίστηκε στο τελευταίο πρωτάθλημα του Basketaki Agrinio η ομάδα της Αιτωλοακαρνανίας, πήρε από την αρχή μεγάλο προβάδισμα στο σκορ κάνοντας σερί 14-0 και με τους συνήθεις ύποπτους Τάγκα και Ντίνο Τασόπουλο να στήνουν πάρτι στις δύο ρακέτες. Το 27 – 8 του πρώτου δεκαλέπτου φανερώνει την κυριαρχία των παικτών του Δημήτρη Κανάτα στο ξεκίνημα του παιχνιδιού.

Όσο και αν προσπαθούσαν οι Κρητικοί να αντιδράσουν στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις τόσο με τους αδερφούς Τασόπουλους όσο και με τους Τάγκα, Παπαγαλάνη. O βασικός σέντερ των Κρητικών Ζησιμόπουλος έβρισκε πολλά κορμιά αντιπάλων γύρω του και ο Παναγουλόπουλος δεν έβρισκε ανοιχτό γήπεδο για να τρέξει.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι Αιτωλοακαρνάνες βρήκαν νέους πρωταγωνιστές στο σκοράρισμα μιας και οι Καταγής και Κολτσίδας άρχισαν να σκοράρουν κάνοντας ξανά ένα μεγάλο σερί που έκλεισε την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 21 – 06.

Στην τελευταία περίοδο ο ρυθμός για τους γηπεδούχους έπεσε και οι Κρητικοί με τον Φασουλάκη και τον Σωμαρά καταφεράν με σερί 10 – 15 να μειώσουν τη διαφορά κάτω από τους 38 πόντους που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι.

Betsson Mvp για τους γηπεδούχος ήταν ο Νίκος Τάγκας με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ σε μόλις 16 λεπτά συμμετοχής και από κοντά όλοι οι συμπαίκτες του μιας και κανείς δεν υστέρησε.

Από την πλευρά του ΤΕΕ Ανατολικής Κρήτης ο Φασουλάκης και ο Παναγουλόπουλος ήταν πρώτοι σκόρερ με 11 πόντους και έδειξαν κομβικοί για την ομάδα τους.

Τι μας άρεσε. Το ΤΕΕ Αιτωλ/νιας έβγαλε πολλές όμορφες φάσεις και κατάφεραν να σκοράρουν όλοι οι παίκτες που συμμετείχαν πλην του Γιολδάση

Τι δε μας άρεσε. Πέρα από την διαφορά δυναμικότητας η ομάδα των Κρητικών είχε να αντιμετωπίσει και την κούραση του ταξιδιού μιας κι έφτασε στην πόλη λίγη ώρα πριν τον αγώνα.

ΤΕΕ Αιτωλοακαρνανίας: (Δημήτρης Κανάτας): Γιολδάσης, Καταγής 12 (4), Κολτσίδας 12, Μπουλούμπασης 5 (1), Παπαγαλάνης 9 (1), Πρέζας 8, Τάγκας 16 (2), Τασόπουλος Κ. 8 (2), Τασόπουλος Γ. 5.

ΤΕΕ Ανατολικής Κρήτης (Αντώνης Κοκκινίδης): Ζησιμόπουλος 4, Ινιωτάκης, Κωνσταντινίδης 1, Κώτης, Ξυδιανός 6 (1), Παναγουλόπουλος 11 (2), Σιώτας, Σωμαράς 6, Τριανταφύλλου 4, Φασουλάκης 11.