23/03/2024
Lyonmen 12 21 7 17 - 57 -
Heldreich 20 23 27 27 - 97 -

Εμφατική νίκη πριν τα πλέι οφ!

Ορεξάτοι παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι, αφού με πρωταγωνιστές τους Α. Μπακούρο, Νικολαΐδη, Παγώνη και Μουδήλο απέκτησαν ένα σημαντικό προβάδισμα (12-20). Για τους Lyonmen οι Σιαμήτρος, Χαλκιάς και Αποστολόπουλος ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασαν την απόδοσή και με δίποντα του Μακρύγιαννη και τρίποντα του Χαλκιά επέστρεψαν στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι έδωσαν τις δικές τους απαντήσεις με τους Αθανασιάδη και Ανδρεάδη και έκαναν το σκορ 33-43 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Τελος στην υπόθεση νίκη έβαλε ο Heldreich στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού με όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και πολυφωνία στην επίθεση, έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 7-27 και εκτόξευσε την διαφορά στο +30 (40-70). Οι γηπεδούχοι εμφανώς επηρεασμένοι από την εξέλιξη του παιχνιδιού, δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων και βρέθηκαν αντιμέτωποι με μια βαριά ήττα.

Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο,"χτύπησαν" από την περιφέρεια με τους Ανδρεάδη, Αθανασιάδη και Δ. Μπακούρο και έφτασε με εμφατικό τρόπο στη νίκη με 57-97. Οι συγκινητικές προσπάθειες του Μακρύγιαννη δεν αρκετές για τους Lyonmen που παρουσιάστηκαν κατώτεροι των προσδοκιών στο τελευταίο παιχνίδι τους για την φετινή σεζόν.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ανδρεάδης με 22 πόντους (2/5 δίποντα, 6/9 τρίποντα). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μακρύγιαννης με 14 πόντους (6/11 δίποντα, 2/2 βολές).

Lyonmen (Χατζηαράπης): Σιαμήτρος 2, Αποστολόπουλος 18 (1), Κουκουβάκης 14 (3), Χαλκιάς 9 (3), Μακρύγιαννης 14

Heldreich (Ανδρεάδης): Δ. Μπακούρος 9 (3), Α. Μπακούρος 8 (2), Αθανασιάδης 13 (3), Μάρας 4, Παγώνης 17 (3), Παπαδάκης 2, Κούρταλης 2, Μουδήλος 12, Νικολαΐδης 8, Ανδρεάδης 22 (6)

Τι μας άρεσε: Η συνολική απόδοση των νικητών και η πολυφωνία που είχαν στην επίθεση.