19/12/2022
Ball Don't Lie 22 10 18 21 - 71 -
BEERWAUKEE BUCKS 5 13 13 9 - 40 -

Εμφατική νίκη - πρόκριση για τους Ball Don't Lie

Χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερη δυσκολία, οι Ball Don't Lie κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των Beerwakee Bucks (71-40) και με αυτό τον τρόπο να εξασφαλίσουν ένα εισιτήριο για το Final 8 του Basketaki Patras Cup, παρά το μικρό τους rotation και τις λιγοστές λύσεις που είχαν από τον πάγκο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή του αγώνα πάρα πολύ δυνατά και έβγαλαν υπέροχες συνεργασίες, παίζοντας πολύ όμορφο μπάσκετ. Τα «ελάφια» από την άλλη, τα οποία είχαν και αυτά σημαντικές ελλείψεις, δυσκολεύτηκαν να ακολουθήσουν αυτό τον ρυθμό και έτσι το Α' δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους BDL στο +15 (20-5).

Στην Β' περίοδο, οι Bucks είχαν το καλύτερό τους διάστημα μέσα στο παιχνίδι, καθώς με την καλή τους άμυνα εγκλώβισαν κάπως τους BDL και ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο με επιμέρους 10-13, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 30-18.

Στην επανάληψη, οι BDL πάτησαν ξανά γκάζι και ουσιαστικά κλείδωσαν τη νίκη - πρόκριση, με το πολύ καλό μπάσκετ που έπαιξαν στην Γ' περίοδο. Με ωραίες συνεργασίες, πλουραλισμό στην επίθεση και σφιχτή άμυνα, έστειλαν την διαφορά στους 17 (48-31) και πλέον τα περιθώρια ανατροπής είχαν στενέψει υπερβολικά για τους Bucks.

Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, με τους Bucks να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των BDL, οι οποίοι συνέχισαν να έχουν...κέφια και εκτόξευσαν την διαφορά στο +31 (71-40).

Betsson MVP της αναμέτρησης ανακηρύχθηκε ο Ντίνος Μπέλλας με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Στον αντίποδα ξεχώρισε ο Ανδρέας Γκάβρανιτς, ο οποίος είχε 2 πόντους και 16 ριμπαουντ.

Ball Don' t Lie: Βαγενάς 2, Γασπαράτος 6, Κόλλιας 17, Μαθιουδάκης 9, Μπέλλας 8, Μπέρτσος 13, Ψαλτάκης 14

Beerwakee Bucks: Γκάβρανιτζ 2, Ευστρατιάδης 0, Καρπέτας 2, Καραβίδας 6, Κριθής 1, Μακρής 0, Παλαιοθόδωρος 2, Πετρίτσης 7, Στάθης 8, Τσάφος 10