28/09/2024
Sintrim Team 26 28 12 26 - 92 -
Puebla BC 17 17 22 14 - 70 -

Εμφατική πρεμιέρα για την Sintrim Team

Πολύ δυνατά μπηκαν στο παιχνδι οι γηπεδούχοι οι οποίοι βάζοντας ένταση από νωρίς στην άμυνα τους κατάφεραν να πάρουν ένα μίνι προβάδισμα 6 πόντων και να κλείσουν την περίοδο στο +9(26-17) με buzzer beater τρίποντο του Μητσα.

Με την επιθετική πολυφωνία να διακρίνει το παιχνίδι τους,οι Sintrim προηγήθηκαν με 14 πόντους (43-29) παίρνοντας σκορ από όλους τους διαθέσιμους παίκτες. Με την άμυνα της Puebla να μην μπορεί να λειτουργήσει σωστά,οι γηπεδούχοι έφυγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου Με διαφορά 22 πόντων (54-32) βάζοντας ισχυρά θεμέλια για την νίκη.

Η Puebla ήξερε ότι έπρεπε να ανοίξει τον ρυθμό και να τρέξει για να έχει ελπίδες να επιστρέψει στο ματς. Κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους 10 πόντους (63-53) 2 λεπτά για την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου για να κλείσει εν τέλει η περίοδος με τον φωτεινό πίνακα να αναγράφει 66-56.

Οι Sintrim Team ήξερε ότι πρέπει να αντιδράσει και βρήκε μέσω της πίεσης που εβαλε στην μπάλα καλάθια στο ανοικτό γήπεδο. Οι φιλοξενουμενοι έδειχναν να είχαν μείνει από δυνάμεις ελέω της μεγάλης προσπάθειας να επανέλθουν στο παιχνδι και τελικά οι γηπεδούχοι έφτασαν σε μια ευρεία σε έκταση νίκη

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Αιμίλιος Μήτσας που άγγιξε το triple double με 10 πόντους,10 ριμπάουντ και 8 ασσιστς

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νεκτάριος Καριοφυλλης με 22 πόντους και 15 ριμπάουντ

Sintrim Team:Ελευθεριάδης Γ. 8(1),Ελευθεριάδης Α. 9(1), Καζαντζής 11(1),Λιατσικος 13,Λιβερης Α. 1,Λιβέρης Χρ. 8(1), Μάτης 6, Μητσας 10(2), Σαλαβάτης 11(1) Τουρόγλου 15(5)

Puebla :Αλεξανδριδης Π.,Αλεξανδριδης 12(4),Βουλγαρης Στ.6(2),Βουλγαρης Σ. 27(5),Καρυοφυλλης 22(1),Λεκομπλες 3, Πασχαλουδης, Παχτας