20/09/2024
Seattle SuperΨΩΝΙΑ 9 11 15 18 - 53 -
Team DK 20 17 27 14 - 78 -

Εμφατική πρεμιέρα για την Team DK

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το ματς χέρι με χέρι με τους γηπεδούχους να παίρνουν την πρωτοπορία στο σκορ με τρίποντο από τις 45 μοίρες (7-6). Ανεπάλληλες καλές άμυνες και κλεψίματα οδηγησαν την Team DK  να τρέξει έναένα σερί 2-14  καταφέρνοντας  να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενη με 9-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά κυμαινόταν στα ίδια επίπεδα. Παίρνοντας σκορ από την τετράδα Δημήτριάδη, Κυρσανίδη, Μυτιληναίο και Στανίτσα οι Team DK κατάφερε προοδευτικά να αυξήσει την διαφορά της με το ημίχρονο να τελειώνει με διαφορα 17 πόντων (20-37) με τον Τοπαλίδη να πετυχαίνει το τελευταίο καλάθι για τα SuperΨώνια.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να δώσουν ό,τι έχουν για να μπορέσουν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του παιχνιδιού και μείωσαν στους 10 πόντους (32-42). H μίνι αυτή αντεπίθεση αφύπνισε την Team DK η οποία στα εναπομείναντα 7 λεπτά της τρίτης περιόδου έτρεξε ένα μεγάλο σερί 3-22 καταφέρνοντας να εκτοξεύσει την διαφορά στους 29 πόντους στο τέλος της περιόδου ( 35-64) με τον Μυτηληναίο να πετυχαίνει το buuzzer beater τρίποντο για την τρίτη περίοδο  από την κορυφή.

Έχοντας τα πάντα κριθεί  οι δύο ομάδες απαλλαγμένες από το άγχος του αποτελέσματος προσέφεραν ωραίες στιγμές στην τελυεταία περίοδο δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες. Οι Seattle SuperΨώνια κατάφεραν να επικρατήσουν στο επιμέρους σκορ της 4ης περιόδου με το σκορ εν τέλει να διαμορφώνεται υπέρ της Team  DK  με 53-78.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Μάκης Δημητριάδης ο οποίος πέτυχε 23 πόντους, μάζεψε 4 ριμπάουντ,μοίρασε 2 ασσιστς και κατέγραψε 19 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης

Για τους ηττήμένους ξεχώρισε ο Απόστολος Ακριτόπουλος ο οποίος σημείωσε double-double με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ

Seattle SuperΨώνια: Ακριτόπουλος 11(3),Ιωαννίδης,Κατσαδούρης 11(1),Μολυβιάτης 6(1)Μουράτης, Μούστος 5, Μπαλάφας 7, Παρθενιώτης 3(1), Τοπαλίδης 10

Team DK : Δημητριάδης Α. 6, Δημητριάδης Μ.23(7),Κυρσανίδης 12(2),Κώττης 2,Μπερμπέρης 7,Μυτιληναίος 11(3),Στανίτσας 11(2), Στεφανίδης 6