06/10/2024
Optimus Priamus 13 19 13 19 - 64 -
Rejects 27 30 25 13 - 95 -

Εμφατική πρόκριση για τους Rejects!

Έχοντας ψυχολογία από την σπουδαία νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής, οι Rejects ξεκίνησαν εντυπωσιακά την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστές τους Πετρόπουλο, Σουραβλά και Πάρσαλη, προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 13-27. Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν πολλά προβλήματα στην άμυνα και έπρεπε να βρουν άμεσα λύσεις για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Τέλος στην υπόθεση νίκη έβαλαν από το δεύτερο κιόλας δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, αφού με όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Παπαθεοδώρου, Πετρόπουλο και Σουραβλά, εκτόξευσαν την διαφορά στο +25 (32-57). Οι γηπεδούχοι πήραν σκορ από τους Βασιλειάδη, Παπαδάκο και Αντωνουσάκη, όμως δε μπορούσαν σε καμία περίπτωση να ακολουθήσουν τον τρελό ρυθμό των αντιπάλων.

Τυπική διαδικασία είχε το δεύτερο ημίχρονο, αφού οι Rejects συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και μια τεράστια διαφορά στα χέρια τους. Έτσι, με πολυφωνία στην επίθεση και όμορφες συνεργασίες προηγήθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με 45-82. και έφτασαν με εντυπωσιακό τρόπο στη νίκη - πρόκριση με 64-95. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν κατώτεροι των προσδοκιών, πλήρωσαν το κάκιστο πρώτο ημίχρονο και γνώρισαν δικαιότατα την ήττα - αποκλεισμό.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Σουραβλάς με 31 πόντους (11/19 δίποντα, 2/7 δίποντα, 3/7 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Καλτσάκας με 13 πόντους.

Optimus Priamus (Αντωνουσάκης): Αντωνουσάκης 4, Βασιλειάδης 11, Καλτσάκας 13, Λοΐζος 2, Παπαδάκος 9 (1), Σκουτερης 1, Φανουργιάκης 11, Φουντουλάκης, Χατούνογλου 13

Rejects (Πετρόπουλος): Βουσβούνης 4, Πάρσαλης 21 (2), Παπαθεοδώρου 22 (1), Πετρόπουλος 14, Σουραβλάς 21 (2), Σοφιος 3

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν κατά διαστήματα οι νικητές.