13/05/2023
Αλκοολικός Αστέρας 15 17 14 19 - 65 -
Basket Case 6 19 - 10 - 35 -

Εμφατική πρώτη νίκη για τον Αλκοολικό Αστέρα!

Η πρώτη νίκη στην Summer Development League ήρθε για τον Αλκοολικό Αστέρα και μάλιστα με εμφατικό τρόπο, καθώς επικράτησε με 30 πόντους της Basket Case (65-35). Σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στα χέρια τους και έτσι πήραν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα (1-2), κάτι που δεν έχει καταφέρει μέχρι στιγμής η Basket Case που έπεσε στο 0-3.

Όσον αφορά τον αγώνα, ο Φουρνογεράκης ήταν τρομερός από το ξεκίνημα του ματς και με τους δικούς του 11 πόντους, αλλά και τους 2 του Αντωνόπουλου ο Αστέρας έφτασε στο 13-2. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη δεν έκαναν πολλά πράγματα επιθετικά, γι’ αυτό και οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9(15-6).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός ανέβηκε κάπως, με την Basket Case να μειώνει σε 19-15. Ο Φουρνογεράκης, όμως, εξακολουθούσε να είναι πολύ καλός στην επίθεση και να στέλνει την ομάδα του στο 24-18. Ο Μπογιατζής, ο οποίος ξεχώριζε από την πλευρά των φιλοξενούμενων, έφερε το ματς στον πόντο 26-25, αλλά οι γηπεδούχοι παρέμειναν μπροστά μέχρι το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου (32-25).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκει ολοκληρωτικά στον Αλκοολικό Αστέρα. Η Basket Case είχε τραγικά ποσοστά και αυτό το μαρτυράει το γεγονός πως σε ολόκληρη την τρίτη περίοδο δεν μπόρεσε να πετύχει ούτε ένα καλάθι! Έτσι με επιμέρους 14-0, οι γηπεδούχοι πήγαν το σκορ στο 46-25.

Πλέον ο Αλκοολικός Αστέρας είχε φέρει το ματς εκεί που ήθελε. Αξίζει να αναφέρουμε πως το πρώτο καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε έπειτα από 14 λεπτά για τους φιλοξενούμενους με τον Χέλμη (52-27). Οι γηπεδούχοι κρατούσαν ήδη τη νίκη στα χέρια τους και απλά αναμέναμε να δούμε ποιο θα ήταν το τελικό σκορ, με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 65-35 στο φινάλε.

Betsson MVP της αναμέτρησης είναι ο Νικόλαος Φουρνογεράκης με 21 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 8 ριμπάουντ. Από την Basket Case ξεχώρισε ο Μάριος Μπογιατζής με 12 πόντους, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 ριμπάουντ.

Ο Αλκοολικός Αστέρας τελείωσε το ματς με 20/33 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 4/10 βολές, 42 ριμπάουντ και 20 ασίστ. Παράλληλα είχε 9 κλεψίματα, 16 λάθη και 1 μπλοκ. Η Basket Case είχε 11/48 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 4/9 βολές, 32 ριμπάουντ, αλλά και 10 ασίστ, 13 κλεψίματα και 13 λάθη.

Αλκοολικός Αστέρας (Αντωνόπουλος): Αντωνόπουλος 16(2ρ.), Πίτσιλλος 11(9ρ.), Πανταζής 5(4ρ.), Παπασπύρος 2(10ρ.), Τσομπανέλης 10(9ρ.), Φουρνογεράκης 21(8ρ.)

Basket Case (Κολιάκος Κ.): Καλοκαιρινός 2(4ρ.), Κολιάκος Γ., Κολιάκος Κ. 9(7ρ.), Μαλάκης, Μπογιατζής 12(4ρ.), Σαρακινός 1(4ρ.), Χέλμης 11(5ρ.), Ψαρράκης

Τι μας άρεσε: Η καταιγιστική εμφάνιση του Αλκοολικού Αστέρα.