05/07/2024
Run N Gun B.C 9 15 14 14 - 52 -
Black Mapa 14 20 4 15 - 53 -

Γλίτωσαν το… έμφραγμα στο τέλος και προκρίθηκαν οι Black Mapa!

Στις «32» καλύτερες ομάδες της Summer Development League ανήκουν κι επίσημα από το βράδυ της Παρασκευής 5 Ιουλίου οι Black Mapa που επικράτησαν με 52-53 κόντρα στους Run n’ Gun στο νοκ-άουτ αγώνα για τη φάση των «64». Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να αρπάξουν τη πρόκριση από τα χέρια των αντιπάλων τους στο τέλος, όμως ο Παντελάκης αστόχησε στο τρίποντο κι έτσι οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που χαμογέλασαν τελικά.

Πιο αναλυτικά, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τους Black Mapa ωστόσο να πατούν «γκάζι» και τον Κεχαγιά να ευστοχεί από κοντά και από μακριά για το 5-11. Ο Βέργης ανέλαβε να ρίξει τη διαφορά στο δίποντο (9-11), αλλά οι φιλοξενούμενοι κράτησαν μία απόσταση 5 πόντων, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 9-14.

Ο Ευάγγελος Γιανναράκης ξεκίνησε δυνατά τη δεύτερη περίοδο και με τη βοήθεια του Κεχαγιά έφεραν την ομάδα τους στο +11(13-24). Νούκε και Θεοχαρίδης μείωσαν σε 18-24, αλλά ο Κεχαγιάς είχε ξανά απάντηση και οι Black Mapa επέστρεψαν σε διψήφια διαφορά (18-28). Η απόσταση των 10 πόντων έμεινε μέχρι το ημίχρονο, με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 24-34.

Οι Run n’ Gun μπήκαν καλύτερα στη τρίτη περίοδο και πλησίασαν στο -6 (33-36), με την αστοχία να κυριαρχεί στη συνέχεια για αρκετές φάσεις. Ο Νούκε εξακολουθούσε να είναι η μεγαλύτερη απειλή για την άμυνα των φιλοξενούμενων και τελικά ήταν αυτός που βοήθησε ώστε οι γηπεδούχοι να προσπεράσουν (38-36). Ο Κεχαγιάς έφερε πάλι το ματς στα ίσα για το 38-38 και αυτό ήταν το σκορ μετά το πέρας της τρίτης περιόδου.

Κεχαγιάς και Καλογερόπουλος έδωσαν ώθηση επιθετικά στους Black Mapa, οι οποίοι ξέφυγαν για λίγο στο +6(41-47). Οι γηπεδούχοι έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο και το σκορ έφτασε στο 43-51, αλλά όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια τίποτα δεν είχε κριθεί. Ο Νούκε έκανε την αρχή και ακολούθησε ο Βέργης που με απανωτά τρίποντα έφερε το ματς στο πόντο (52-53). Οι γηπεδούχοι είχαν μία τελευταία επίθεση για να διεκδικήσουν τη πρόκριση, η μπάλα πήγε στα χέρια του Παντελάκη ο οποίος, όμως, αστόχησε στο τρίποντο και έτσι το 52-53 ήταν το σκορ που επέτρεψε στους Black Mapa να συνεχίσουν το ταξίδι τους στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στέφανος Κεχαγιάς με 30 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Από τους Run n’ Gun ξεχώρισε ο Παναγιώτης Κουρτέσης με 4 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ.

Run n’ Gun (Μποτώνης): Αρχοντόπουλος, Βελετζέλος, Βέργης 16(3ρ.), Θεοδωρόπουλος 4(1ρ.), Θεοχαρίδης, Κουρτέσης 4(18ρ.), Νούκε 28(4ρ.), Παντελάκης

Black Mapa (Γιανναράκης Ε.): Γιανναράκης Ν. 2(2ρ.), Γιανναράκης Ε. 13(7ρ.), Καλογερόπουλος 4(7ρ.), Κάπουας, Κεχαγιάς 30(7ρ.), Κούβαρης 4(8ρ.), Κρητικός, Παπαναστασόπουλος

Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη του παιχνιδιού στο τέλος!