01/06/2024
West BallerZ 24 13 13 15 - 65 -
Limoges 15 13 27 18 - 73 -

Εμπειρία vs Νιάτα σημειώσατε 1!

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τους West Ballerz να εκμεταλλεύονται τα γρήγορα πόδια τους, να βγάζουν μπροστά έξι διαφορετικούς σκόρερ και να παίρνουν κεφάλι στο σκορ, ενώ από την άλλη τον Τσερώνη σε ένα one man show να κρατάει από κοντά τους Γάλλους. Β. Α. Αντωνόπουλος και Β. Ι. Αντωνόπουλος έδωσαν λύσεις για τη Limoges, ωστόσο οι δέκα πόντοι του Α. Κουστένη έβαλαν δίκαια σε θέση οδηγού τους Ballerz στο φινάλε της πρώτης περιόδου, 24-15.

Άποντοι παρέμειναν για τα πρώτα δύο λεπτά οι γηπεδούχοι, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Τσερώνης και Β. Α. Αντωνόπουλος, ψαλιδίζοντας τη διαφορά στους 4, 24-20. Ο Ξεφτεράκης έλυσε το γόρδιο δεσμό για τους Ballerz, ο Πετράκης ακολούθησε το παράδειγμα του και έστειλε το ματς στους δέκα, 34-24, διαφορά η οποία μεγάλωσε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, παρά την προσπάθεια του Τσερώνη. Σκορ πρώτου μέρους, 37-28.

Ο Σουλελές μπήκε αποφασισμένος στην τρίτη περίοδο, πέτυχε τρία απανωτά τρίποντα και ισοφάρισε την αναμέτρηση, μετά την πάροδο τεσσάρων αγωνιστικών λεπτών! Ο Αγνόγλου, ο Ρερρές και τα αδέρφια Κουστένη έδωσαν ανάσες στους Ballerz, οι οποίοι ωστόσο στη συνέχεια, δεχόμενοι ακόμα ένα τριποντάκι από τους Σουλελέ, Β. Α. Αντωνόπουλο και μη έχοντας λύση απέναντι στον Τσερώνη, βρέθηκαν να ακολουθούν στο σκορ, 50-55.

Ο Χανιαλάκης άνοιξε το σκορ της τελευταίας περιόδου για τους Γάλλους, για να έρθουν και να του απαντήσουν ο Μαθές και Πετράκης. Ο Σουλελές και ο Α. Κουστένης συνέχισαν να πυροβολούν από την περιφέρεια για λογαριασμό των φιλοξενούμενων και των γηπεδούχων αντίστοιχα, με τους πρώτους να είναι αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος, καθώς με τον Β. Α. Αντωνόπουλο να είναι καθοριστικός στο φινάλε και να βγάζει μια μεγάλη άμυνα, οι Γάλλοι κλείδωσαν τη δεύτερη τους νίκη!

Betsson MVP για τη Limoges αναδείχτηκε ο Φοίβος Τσερώνης με 25 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 ασιστ, ενώ από τους West Ballerz ξεχώρισε ο Αντρέας Κουστένης με 17 πόντους, 2 ριμπάουντ, 4 ασιστ, 1 μπλοκ και 4 κλεψίματα.

West Ballerz (Αγνόγλου): Αγνόγλου 7, Κουστένης Ν. 4, Κουστένης Α. 17, Μαθές 4, Ξεφτεράκης 3, Πετράκης 16, Ρερρές 14, Σταμούλης.

Limoges (Μπραντίτσας): Αντωνόπουλος Β. Α. 7, Αντωνόπουλος Ι. Α. 6, Μπραντίτσας, Παυλίδης 4, Σουλελές 17, Τριαντογιάννης 7, Τσερώνης 25, Χανιαλάκης 7.

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού!