22/04/2024
Sloters 23 17 10 14 - 64 -
Aguanile 13 19 18 20 - 70 -

Με την "εμπειρία" της η Aguanile!

Την πρώτη της νίκη στον πρώτο όμιλο της Summer Master League πήρε χθες η Aguanile, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισε τους πάνοπλους Sloters με 64-70, παρά το γεγονός πως κατέβηκε με μόλις 6 παίχτες!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Sloters, καθώς με όπλο την πολυφωνία στην επίθεση και δράστες τους Μαρούγκα (6π), Ρόκα, Μπογά και Κοντούλη, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 23-13. Ο Συκαράς με 6 πόντους και ο Καλαφάτης με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο και με 7 νέους πόντους του Μαρούγκα, 5 του Μπογά και τριποντάκι του Ορφανίδη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 40-32. Την Aguanile κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 8 πόντοι του Καλαφάτη και τα δύο τρίποντα του Τζαβάρα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η "Agua" έσφιξε την άμυνά της και με τους Συκαρά και Τζαβάρα να σκοράρουν από 5 πόντους έκαστος, παίρνοντας βοήθειες από τους Καλαφάτη και Σιαμπλή, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 50-50. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους Sloters στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ορφανίδη να βάζει ένα τρίποντο και τους Βαζούκη, Μαρούγκα και Παλημέρη να συνδράμουν από 2 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 50-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Συκαράς πήρε την ομάδα στις πλάτες του και με 12 συνεχόμενους δικούς του πόντους, οδήγησε την παρέα του Καλαφάτη στη νίκη με 64-70. Ο Ορφανίδης με δύο τρίποντα και ο Παπαχρήστος με 3 πόντους ήταν αυτοί που ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Πολυτιμότερος των Sloters ο Παπαχρήστος με 6 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 1/2 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος. Betsson MVP της Aguanile ο Σιαμπλής με 8 πόντους, έχοντας 1/4 βολές, 2/9 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 25 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Sloters (Παλημέρης): Βαζούκης 4, Κοντούλης 5 (1), Μαρούγκας 15 (2), Μπογάς 9 (2), Ορφανίδης 12 (4), Πέππας 6, Παλημέρης 2, Παναγιωτόπουλος 2, Παπαχρήστος 6, Ρόκας 3 (1)

Aguanile (Καλαφάτης): Σιαμπλής 8 (1), Καλαφάτης 18, Σιμιτσόπουλος 3, Συκαράς 23 (2), Τζαβάρας 15 (3), Χρυσοσπάθης 3

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος που διαχειρίστηκε το παιχνίδι η Aguanile, αλλά και οι πολύ καλές εντυπώσεις που άφησαν οι Sloters!