14/09/2024
Παντοφλίνοι BC 8 24 8 17 - 57 -
Portofinos 4 9 19 14 - 48 -

Με την εμπειρία τους οι Παντοφλίνοι!

Αν και κατέβηκαν με μια πεντάδα, οι Παντοφλίνοι μπήκαν με το δεξί στο πρωτάθλημα της Development League, καθώς στη πρεμιέρα του όγδοου ομίλου κέρδισαν τους μαχητικούς Portofinos με 57-48 στο Athens Sports Hall!

Κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Παντοφλίνους να προηγούνται με 8-4, χάρη σε 5 πόντους του Μιχάλη Ιωάννου και τρίποντο του Παπακωνσταντίνου. Ο Κούγιας και ο Μηλιάδης με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο το ματς απέκτησε ρυθμό και έτσι οι "Ροζούληδες" με 7 νέους πόντους του Μιχάλη Ιωάννου και βοήθειες των Παπακωνσταντίνου, Δροσάτου και Αλέξανδρου Ιωάννου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 19 πόντων, 32-13. Ο Κούγιας τραβούσε το κουπί στην επίθεση των Portofinos στο δεύτερο δεκάλεπτο με 4 πόντους, ένα τρίποντο είχε ο Μηλιάδης και ένα δίποντο ο Αθανασίου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Καλογήρου ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και κατάφερε να κάνει το 34-13, 40-32, μπαίνοντας ξανά στην διεκδίκηση του ροζ φύλλου. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ζαροδήμος με 11 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Κούγιας με 6. Για τους γηπεδούχους στο τρίτο δεκάλεπτο ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Ιωάννου με τους 4 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 40-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Παντοφλίνοι διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι και με μεγάλα σουτ των Μιχάλη Ιωάννου και Παπακωνσταντίνου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 57-48. Για τους Portofinos στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Ντακάκ, Ζαροδήμος, Κούγιας, Μηλιάδης και Αλεξανδρόπουλος.

Novibet MVP των Παντοφλίνων ο Μιχάλης Ιωάννου με 27 πόντους, έχοντας 5/8 βολές, 8/16 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 5 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Πολυτιμότερος για τους Portofinos ο Κούγιας με 12 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές και 6/13 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 4 λάθη.

Παντοφλίνοι (Δροσάτος): Ιωάννης Α. 11 (1), Δροσάτος 5 (1), Ιωάννου Μ. 27 (2), Κουταγιάρ 5 (1), Παπακωνσταντίνου 9 (3)

Portofinos (Καλογήρου): Αθανασίου 5 (1), Ζαροδήμος 14 (2), Κούγιας 12, Αλεξανδρόπουλος, Μηλιάδης 9 (1), Ντακάκ 6 (2), Σκόνδρας, Τριανταφύλλου 2

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από τους Παντοφλίνους, αλλά και η προσπάθεια των Portofinos στο δεύτερο μέρος!