28/02/2022
Agrinio Cava Beers 18 6 14 18 - 56 -
Emporio Armani 11 24 15 18 - 68 -

Emporio Armani στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής!

Στο μεγάλο ντέρμπι της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος η Emporio Armani κέρδισε τη Dr. Pharmacy με σκορ 68 – 56. Οι φιλοξενούμενοι με μεγάλο πρωταγωνιστή το Χρήστο Σταυρόπουλο που είχε 20 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ διπλασίασαν τις νίκες τους στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι, πήραν μικρό προβάδισμα και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 7 πόντων.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, όπου με σερί 14 – 0 πήραν κεφάλι στο σκορ. Οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν λύσεις και η Emporio Armani πήρε διαφορά 11 πόντων στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά διατηρήθηκε σε διψήφιες τιμές με τους φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα 12 πόντων στο 30ο λεπτό.

Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να “κλειδώνουν” τη νίκη φτάνοντας τη διαφορά στους 18 πόντους. Οι γηπεδούχοι με σερί 9 – 0 μείωσαν στους 9, προσπάθησαν για την ολική ανατροπή, όμως η ψυχραιμία της Emporio Armani έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της.

Οι νικητές είχαν σε μεγάλη μέρα το Χρήστο Σταυρόπουλο που πέτυχε 20 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Στεφανάτος που σημείωσε 14. Για τη Dr. Pharmacy πρώτος σκόρερ ήταν ο Αραχωβίτης με 21 πόντους, ενώ 11 πρόσθεσε ο Λαχανάς.

PHARMACY: Καλλιακμάνης 6, Ράπτης 4, Ζαμπάρας 3(1), Αραχωβίτης 21(3), Λαχανάς 11, Διαμάντης 8(2), Ροκοπάνος 1, Αγραφιώτης 2, Τριμπόνης, Καραθανασόπουλος.

EMPORIO ARMANI: Αγγελής 9(1), Σταυρόπουλος 20(2), Τσιαμάκης 6(1), Σβίγκος 9, Στεφανάτος 14(1), Κάππας, Τασιούλης 6(2), Τσέλιος, Δάρλας 4(1).

Τι μας άρεσε: Παιχνίδι με αμείωτο ενδιαφέρον σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του με τις δύο ομάδες να βρίσκουν λύσεις επιθετικά.

Τι δε μας άρεσε: Οι γηπεδούχοι ήταν νευρικοί όταν έμεναν πίσω στο σκορ και έχαναν σε κάποιες στιγμές το καθαρό μυαλό.