29/05/2023
Basket Maniacs 12 7 14 15 - 48 -
Bulldogs 18 18 13 29 - 78 -

Εν αναμονή αντιπάλου τα Bulldogs!

Το βράδυ της Δευτέρας στο Athens Sports Hall τα Bulldogs επικράτησαν των Basket Maniacs με το εμφατικό 48-78, ολοκληρώνοντας έτσι τις υποχρεώσεις τους στη φάση των ομίλων με απολογισμό 4-1. Εν αναμονή αντιπάλου βρίσκεται πλέον η ομάδα του Δημήτρη Απέργη που έχει κλείσει θέση στις 32 καλύτερες της Summer Evolution League.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί ήταν οι μετέπειτα νικητές στο ξεκίνημα, με το δίδυμο Κ. Λούβαρης (8π.) - Κορκίδης (8π.) να βρίσκει ρυθμό από νωρίς τραβώντας το κουπί για τους φιλοξενούμενους. Σε λογική απόσταση κρατήθηκαν οι Μανιακοί, βρίσκοντας στήριγμα κυρίως στον Αρβανιτίδη (8π.), αλλά και στους Δημητριάδη (2π.) και Στενάκη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-18.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, τα Bulldogs βελτιώθηκαν στο αμυντικό σκέλος γεγονός που τους επέτρεψε να ξεφύγουν για τα καλά. Ο Κ. Λούβαρης (10π.) συνέχισε να δημιουργεί σταθερά προβλήματα στην άμυνα των Maniacs, οι οποίοι βασίστηκαν αποκλειστικά στις εμπνεύσεις των Στενάκη (4π.) και Καλαμιώτη (3π.). Σκορ ημιχρόνου, 19-36.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 14-13 και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Ο Στενάκης έκανε τη διαφορά σε αυτό το διάστημα για τους Basket Maniacs, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Λούβαρης προσέθετε ακόμη 6 πόντους στη συλλογή του. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 33-49.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο με τις άμυνες των δύο ομάδων να χαλαρώνουν και τους φιλοξενούμενους να εκτοξεύουν την διαφορά στους 30, σκοράροντας με ρυθμούς γεωμετρικής προόδου στο φινάλε, χάρη στους Διαμάντη (9π.), Απέργη (8π.), Κατωγιαννάκη (6π.), Κ. Λούβαρη (4π.) και Κορκίδη (2π.). Οι Maniacs βελτίωσαν κι εκείνοι την επιθετική τους εικόνα με καλάθια των Αρβανιτίδη (8π.), Καλαμιώτη (5π.) και Δημητριάδη (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Basket Maniacs είχαν 14/37 δίποντα, 6/34 τρίποντα και 2/7 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Bulldogs είχαν 20/55 δίποντα, 11/34 τρίποντα και 5/12 βολές. Μάζεψαν 61 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής Κορκίδης με 12 πόντους και double-double, έχοντας ¾ δίποντα, 2/5 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σοφοκλής Αρβανιτίδης με 19 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα και 5/7 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Basket Maniacs (Καλαμιώτης) : Αρβανιτίδης 19 (5), Δημητριάδης 6, Καλαμιώτης 8 (1), Μπένος 2, Σασσάς, Στενάκης 13.

Bulldogs (Απέργης) : Απέργης 15 (2), Διαμάντης 14 (4), Κατωγιαννάκης 9 (3), Κορκίδης 12 (2), Λούβαρης Κ. 28.

Τι μας άρεσε : Κάποιες όμορφες φάσεις που μας προσέφεραν οι δύο ομάδες.