02/12/2019
LazerWolves 6 9 7 13 - 35 -
San Antonio Smurfs 11 16 12 15 - 54 -

Εν τούτω Νίκη οι San Antonio Smurfs!

Bράδυ Kυριακής και για την  πέμπτη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Development  League οι άνευ νίκης Lazers (0-4) φιλοξένησαν στο κλειστό του Μπόθου τους San Antonio Smurfs (2-2) με τους τελευταίους να εκμεταλλεύονται με τον καλύτερο τρόπο την παρουσία μόλις πέντε αντιπάλων στο παρκέ κατακτώντας έτσι αρκετά άνετα την τρίτη φετινή τους νίκη.

Σε χαλαρό mood ξεκίνησε το παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν από νωρίς κεφάλι στο σκορ με τα φλότερ του Γκουρογιάννη (4π)  και το πρώτο τρίποντο του Καλαϊτζόγλου όσο από την άλλη σκόραραν οι Μοσχάκης, Κοντιζάς και Παπαδημητρίου σε ένα πενιχρό παραγωγικά πρώτο δεκάλεπτο (6-11).

Oι γηπεδούχοι παρέμειναν κοντά στο σκορ ως το 15’ με τη βόμβα τριών πόντων του Παπαδημητρίου και τον Αντωνακόπουλο, ωστόσο ο από τον πάγκο ορμώμενος Αλέξης  έδωσε … ρέστα  με 9π οδηγώντας τα “Στρουμφάκια” σε διψήφια διαφορά που επικύρωσε άλλη μια τρίποντη ρουκέτα του Καλαϊτζόγλου φτάνοντας στο 15-27 του ημιχρόνου.

Αυτό που άλλαξε στην επανάληψη ήταν μόνο οι πρωταγωνιστές των Smurfs με τους Νίκα (6π) και Παπαζώη (4π) να μαζεύουν το ένα “σκουπίδι” πίσω απ’ τ’ άλλο ανεβάζοντας κι άλλο την απόσταση  όσο στην αντίπερα όχθη μόνο ο Μοσχάκης έδειχνε επιθετικά συνεπής (5π) με την ριπή του Χρυσοφάκη από τα 6.75 να ολοκληρώνει την τρίτη περίοδο στο +17(22-39).

Η τελική ευθεία της αναμέτρησης περιείχε ελεύθερο μπάσκετ με αρκετό τρέξιμο και τους  κυανόλευκους να ελέγχουν απόλυτα τον αγώνα με τον Μήτση να τελειώνει φάσεις από κοντά (6π) & τον Αντωνακόπουλο να αποδεικνύει πως είναι δεινός σουτέρ ευστοχώντας από την περίμετρο για τους γηπεδούχους ενώ οι αντίπαλοι τους είχαν ορεξάτους τους Καλαϊτζόγλου (5π), Σταύρου & Γκουρογιάννη (από 4 έκαστος) με το τελικό 35-54 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Mvp του αγώνα & των νικητών ο αλάνθαστος σέντερ Κώστας Νίκας (9π, 21ρ, 1ασ, 1κλ) ενώ καλύτερος των αντιπάλων τους  ο ψηλός Χρήστος Μήτσης (8π, 15ρ,1κλ, 2λάθη)

Η στατιστική αντικατοπτρίζει ότι είδαμε εντός γηπέδου. Οι νικητές σούταραν λίγο καλύτερα συνολικά (23-25% εντός πεδιάς), υστερώντας λιγάκι από την περιφέρεια (20-15%) όντας καλύτεροι στις βολές (25-50%), επικράτησαν  κατά κράτος στα ριμπάουντ (45-66) έχοντας διπλάσια δημιουργία (4-8 ασίστ) , περισσότερα κλεψίματα (6-9) και συνεπακόλουθα λιγότερα λάθη (14-9).

Lazers(Aντωνακόπουλος) : Αντωνακόπουλος 7(1τρ, 9ρ),Μοσχάκης 12(1τρ,6ρ,2ασ, 3κλ),Μήτσης 8, Κοντιζάς 2, Παπαδημητρίου 6(1τρ, 11ρ,2κλ)

San Antonio Smurfs(Γκουρογιάννης) : Χρυσοφάκης 3(1), Νίκας 9, Καλαϊτζόγλου 11(3τρ, 6ρ, 5κλ), Αλέξης 9(7ρ), Γκουρογιάννης 10 (6ρ, 3ασ), Παπαζώης 4(12ρ), Σταύρου 8(9ρ)

Τι μας άρεσε : Το εκατέρωθεν ήθος και η εντυπωσιακή κυριαρχία των  νικητών κάτω από τις δύο ρακέτες

Τι δεν μας άρεσε : Οι απουσίες των Lazers μας στέρησαν τη δυνατότητα να δούμε ένα πραγματικό ντέρμπι.