19/02/2023
Χάνειball 17 12 8 21 - 58 -
Digeders BC 17 12 10 11 - 50 -

Ένα δεκάλεπτο αρκούσε για την Χάνειball !

Το απόγευμα της Κυριακής στο Basketaki Arena η Χάνειball επικράτησε στις λεπτομέρειες των Digeders με 58-50, σε ένα ματς άκρως ισορροπημένο για τρία δεκάλεπτα. Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της D-2 League, με την ομάδα του Χριστοπουλέων να ανεβαίνει στο 14-6 και τους Digeders των Ζορμπά και Στέκα να υποχωρούν στο 8-12.

Όμορφο μπασκετικό θέαμα στο ξεκίνημα του αγώνα με τις δύο ομάδες να βρίσκουν ρυθμό επιθετικά από νωρίς. Ο Καραμπάς (8π.) άρχισε από νωρίς να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, έχοντας για συμπαραστάτες τους Γ. Χριστόπουλο (2π.) και Κ.Κ. Χριστόπουλο (6π.), ενώ οι Digeders απάντησαν με Τοπούζ (5π.), Αλιμπέρτη (4π.), Θεοδώρου (4π.) και Κουφογεώργο (4π.). Σκορ 17-17.

Μοιρασμένο ήταν και το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από 12 πόντους καθεμία και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Καραμπάς (4π.), Γ. Χριστόπουλος (4π.), Δ. Χριστόπουλος (2π.) και Σ.Κ. Χριστόπουλος (2π.) οδήγησαν επιθετικά την Χάνειball, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις από τους Κουφογεώργο (6π.), Θεοδώρου (4π.) και Αλιμπέρτη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 29-29.

Μετά την ανάπαυλα η παραγωγικότητα μειώθηκε εκατέρωθεν και οι άμυνες πρωταγωνίστησαν. Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί ήταν οι Digeders που ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο με +2, χάρη στα καλάθια των Θεοδώρου (4π.), Κουφογέωργου (2π.), Αλιμπέρτη (2π.) και Τοπούζ (2π.). Στην αντίπερα όχθη, η Χάνειball διένυσε το λιγότερο παραγωγικό της διάστημα, παρά την προσπάθεια των Καραμπά (6π.) και Κ.Κ. Χριστόπουλου (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 37-39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Χάνειball παρουσίασε επιτέλους το καλό της πρόσωπο και ελέγχοντας το ματς σε άμυνα και επίθεση έφτασε δίκαια στη νίκη. Το δίδυμο Καραμπάς (8π.) – Σ.Κ. Χριστόπουλος (5π.) έκανε τη διαφορά στο φινάλε διασφαλίζοντας το ροζ φύλλο για την ομάδα τους, ενώ την ίδια ώρα οι Digeders αδυνατούσαν να απαντήσουν έγκαιρα.

Στο τέλος του αγώνα, η Χάνειball είχε 20/59 δίποντα, 3/10 τρίποντα και 9/18 βολές. Μάζεψε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 13 φορές, ενώ είχε 10 λάθη και 5 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Digeders είχαν 14/35 δίποντα, 4/23 τρίποντα και 10/15 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 20 λάθη.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Καραμπάς με 26 πόντους, έχοντας 12/16 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 2/5 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, ενώ είχε 2 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Τοπούζ με 10 πόντους και double-double, έχοντας 2/3 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Χάνειball (Χριστόπουλος) : Δαμουλάκης, Καραμπάς 26, Κότσιφας, Μπελεφάντης 1, Χριστόπουλος Δ. 6, Χριστόπουλος Γ. 8, Χριστόπουλος Σ.Κ. 7 (1), Χριστόπουλος Κ.Κ. 10 (2).

Digeders (Ζορμπάς) : Αλιμπέρτης 11, Ζορμπάς, Θεοδώρου 13 (1), Κουφογεώργος 15 (1), Στέκας 1, Τοπούζ 10 (2).

Τι μας άρεσε : Το κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.