14/10/2024
Pharmaco Team 13 4 13 14 - 44 -
San Agrinio Engineers 12 20 11 15 - 58 -

Ένα δεκάλεπτο έφτανε στους San Agrinio Engineers

Στην πρεμιέρα τους στο πρωτάθλημα οι San Agrinio Engineers επικράτησαν με 58 - 44 της Pharmaco Team.

Η ομάδα του Λάμπρου Καρβελά πάτησε γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο, ξέφυγε με 15 πόντους και στη συνέχεια έλεγξε το παιχνίδι φτάνοντας στη νίκη.

Η Pharmaco Team είχε μικρό προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, προηγήθηκε με 13 - 7, όμως στο φινάλε της περιόδου οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στον πόντο.

Το πρώτο καλάθι της δεύτερης περιόδου ήρθε από τους γηπεδούχους, όμως οι Engineers έτρεξαν σερί 8 - 0 και προηγήθηκαν με 5 πόντους. Η Pharmaco Team σκόραρε ακόμα 2 πόντους στα μέσα του δεκαλέπτου, αλλά ακολούθησε σερί 12 - 0 των φιλοξενούμενων που πήγαν με το +15 στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Engineers διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας που είχαν και στο 30ο λεπτό είχαν προβάδισμα 14 πόντων.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +18 στα μέσα της τελευταίας περιόδου, η Pharmaco Team δεν έβρισκε λύσεις και οι Engineers πανηγύρισαν σχετικά εύκολα την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Πρώτος σκόρερ για τη Pharmaco Team ήταν ο Ηλίας Τσιτσικάος με 13 πόντους και ακολούθησε ο Πάνος Κουδούνας με 10.
Για τους νικητές πρώτος σκόρερ και Novibet MVP του αγώνα ήταν ο Γιώργος Τασόπουλος που σημείωσε 19 πόντους, 12 πρόσθεσε ο Ντίνος Τασόπουλος και 10 ο Νίκος Τάγκας.

Τι μας άρεσε. Οι Engineers μπορεί να μην είχαν συνέχεια το πόδι στο γκάζι, όμως η ποιότητα που έχουν τους έφερε σε μία άνετη νίκη.

Τι δε μας άρεσε. Η απουσία του Γκρίζη στοίχισε στους γηπεδούχους, καθώς ο Κουδούνας δε βρήκε συμπαραστάτες κοντά στη ρακέτα.

PHARMACO TEAM (Γιάννης Κονιδάρης): Ακριτίδης 8, Γκάτσης 2, Δρακούσης, Κουδούνας 10, Κουτρουμάνος 2, Λιάγκας, Πανταζής 3, Τσιτσικάος 13, Τσουκαλάς 6(2), Χολής.

SAN AGRINIO ENGINEERS (Λάμπρος Καρβελάς): Καταγής 2, Κοτρώτσος 2, Μπουλούμπασης, Παπαγαλάνης 9, Παπαθανασίου 2, Πρέζας 2, Τάγκας 10(2), Τασόπουλος Κ. 12(3), Τασόπουλος Γ. 19(2).