24/02/2022
Peristeri Trelleborg 13 10 7 19 - 49 -
Buzzer Eaters 14 10 24 11 - 59 -

Ένα δεκάλεπτο έκανε την διαφορά για τους Eaters!

Παίζοντας διαστημικό μπάσκετ στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Buzzer Eaters κατάφεραν να κερδίσουν την Trelleborg με 49-59 στο κλειστό του Περιστερίου και πήραν το 11ο φετινό τους ροζ φύλλο αγώνα μετά την ολοκλήρωση της 13ης αγωνιστικής του τέταρτου  ομίλου της Development League!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 13-14 υπέρ των Buzzer Eaters, μετά από 7 συνεχόμενους πόντους του Ρίζου και 5 του Κώτση. Ο Βαγενάς με 6 πόντους, ο Σταύρος Δαλέζος με 4 και ο Τύρος με 3 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά του ματς.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, εκεί όπου με 4 πόντους του Καύκα και βοήθειες των Δεδεμάδη, Θεοδωρολέα και Ζαννιά, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 23-24. Από κοντά ακολουθούσε τον αντίπαλο και στο δεύτερο δεκάλεπτο η Trelleborg, με τους Δρακόπουλο και Στεργιόπουλο να βρίσκουν στόχο έξω από την γραμμή των 6,75μ.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Buzzer Eaters κυριάρχησαν κατά κράτος και με 9 νέους πόντους του Ρίζου, 5 του Ζαννιά, 4 του Γιάννου και τρίποντο του Δεδεμάδη, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 18 πόντων, 30-48. Δεν μπόρεσε να αντιδράσει σε εκείνο το κομμάτι του παιχνιδιού η ομάδα του Καραδενιζλή, παρά τους 5 πόντους που πέτυχε ο Τύρος. Σκορ τρίτης περιόδου 30-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Περιστεριώτες έκαναν μια τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή, όταν με 8 πόντους του Δρακόπουλου, 6 του Τύρου και τρίποντο του Σταύρου Δαλέζου, πλησίασαν στους 7, 47-54, 3:30 για την λήξη. Στα τελευταία, όμως, λεπτά οι Buzzer Eaters έβγαλαν τις απαραίτητες άμυνες και με εύστοχες προσπάθειες των Ζαννιά, Ρίζου, Δεδεμάδη και Γιάννου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 49-59!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/8 βολές, 14/46 δίποντα και 6/19 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 4/7 βολές, 20/48 δίποντα και 5/29 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Πολυτιμότερος της Trelleborg ο Τύρος με 16 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 βολές, 7/13 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος των Buzzer Eaters ο Κώτσης με 8 πόντους, έχοντας 2/3 βολές και 3/7 δίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Trelleborg (Καραδενιζλής): Βαγενάς 6 (1), Στεργιόπουλος 3 (1), Δρακόπουλος 15 (3), Δαλέζος Δ., Μονιός, Δαλέζος Σ. 9 (1), Τύρος 16, Κατσούλης

Buzzer Eaters (Ζαννιάς): Γιάννος 6, Βουνισέας, Ρίζος 19 (3), Ζαννιάς 11 (1), Δεδεμάδης 7 (1), Θεοδωρολέας 2, Κώτσης 8, Δρούγκας 2, Καύκας 4

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο των νικητών!