02/10/2022
Tinder Bologna 7 16 26 13 - 62 -
L' Ovelha Negra 14 10 11 7 - 42 -

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για την Niko Team!

Στο κλειστό των Μελισσίων για το Basketaki Cup, η Team Niko πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στη διοργάνωση, καθώς επιβλήθηκε της L’Ovelha Negra με σκορ 62-42 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Γιώργο Κολυβάκη, καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, βοήθησε στα ριμπάουντ, έβγαλε σπουδαίες άμυνες και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία τελειώνοντας την αναμέτρηση με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν εννέα αναπάντητους πόντους, 0-9, εν συνεχεία αύξησαν εκ νέου την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους, 5-14, με τον φωτεινό πίνακα στο κλειστό των Μελισσίων να δείχνει το 7-14 υπέρ τους . Ο Κολυβάκης πέτυχε 5 πόντους, ενώ ο εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα ο Γρηγορόπουλος είχε 8 .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι παίκτες του κόουτς Μπούρα με όπλο την άμυνα τους, αλλά και τους Καραμαλίγκα, Πέτσα και Καραθανάση να ηγούνται των προσπαθειών τους μείωσαν στον έναν, 18-19 και 21-22, με το τέλος του ημιχρόνου να βρίσκει τη Negra σε θέση οδηγού με σκορ 23-24 . Ο Πέτσας πέτυχε 4 πόντους, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχαν οι Γρηγορόπουλος και Κλεφτογιάννης   .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, είχαν απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ, κυριάρχησαν στους αιθέρες, έτρεξαν το γήπεδο με απόλυτη επιτυχία και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου να αγγίζει τη διαφορά των δεκατεσσάρων πόντων με σκορ 49-35 . Ο Λάσκαρης πέτυχε 7 πόντους, ενώ ο Παπακωνσταντής είχε 5   .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τη Team Niko να πανηγυρίζει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στη διοργάνωση του Basketaki Cup με σκορ 62-42 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργο Κολυβάκη με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο 2 και 1 κόψιμο, ενώ για τους ηττημένους ο Γιώργος Γρηγορόπουλος είχε 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα .

Η Team Niko είχε 19/41 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 3/7 βολές, 55 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 5 κοψίματα  και 20 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 7/32 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 13/23 βολές, 22 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 13 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 12 λάθοι .

Team Niko(Μπούρας): Yi , Σωτήρης Γκεζερλής, Κωνσταντίνος Γκεζερλής 2, Καραθανάσης 4, Καραμαλίγκας 9, Κολυβάκης 16, Κουτσιώνης 6, Λάσκαρης 16, Παπαπαύλου, Πέτσας 6  .

L’Ovelha Negra(Γρηγορόπουλος) : Βασιλάκης 1, Γρηγορόπουλος 12, Καπόγιαννης 1, Κλεφτογιάννης 7, Παπακωνσταντής 15, Χρυσανθόπουλος 6 .

Τι μας άρεσε : Η συνολική απόδοση του Γιώργου Κολυβάκη !