64
Aces 9 15 18 22 - 64 -
Baca Juniors BC 9 7 16 11 - 43 -

Ένα ημίχρονο αρκούσε στους Aces!

Το απόγευμα της Κυριακής στον Άγιο Νικόλαο, οι Aces χρειάστηκαν ένα ημίχρονο για να βρουν τα πατήματα τους, έσφιξαν πολύ την άμυνα τους, βρήκαν μεγάλα σουτ από την περιφέρεια και έφτασαν σε μία σχετικά εύκολη νίκη με 64 – 43 απέναντι στην μαχητική για ένα ημίχρονο Baca Juniors.

Το πρώτο δεκάλεπτο, δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας, με τις ομάδες να είναι αρκετά άστοχες και το σκορ ισόπαλο 9 – 9. Η Baca ξεκίνησε καλύτερα με τρίποντο του Γρίβα και 4 πόντους του Τσαμποδήμου, για να απαντήσουν οι Aces με τρίποντο του Ν.Κοντακιώτη και καλάθια από Γ.Κοντακιώτη και Γιαζιτζόγλου.

Οι Aces πατούσαν καλύτερα σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο,έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και βρήκαν λύσεις κυρίως με Γιαζιτζόγλου(5) και Μπατζάκα(3), για το 24 – 16 του πρώτου ημιχρόνου. Στην αντίπερα όχθη οι ερυθρόλευκοι αντιμετώπιζαν δυσκολίες και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με τον Γρίβα να ξεχωρίζει με 4 πόντους και τον Μπίζο να βάζει ένα τρίποντο.

Στην τρίτη περίοδο, ο Μουστακάτος ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του παιχνιδιού βάζοντας 11 πόντους και με βοήθειες από τον Μπατζάκα που πέτυχε 4, κρατούσαν τους γηπεδούχους στο + 10. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν προσπάθεια να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του αγώνα με τον Γρίβα να είναι μπροστάρης με 9 πόντους και τον Γαργαλάκο να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 4, όμως έκαναν αρκετά λάθη και έμειναν στο κυνήγι του σκορ.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι ερυθρόλευκοι με Γαργαλάκο και Κασφίκη πάλευαν να μειώσουν την διαφορά, όμως οι Άσσοι βρίσκοντας συνεχόμενα τρίποντα από Μουστακάτο(3), Θεοφάνη και Μπατζάκα, έφτασαν εύκολα στο τελικό 64 – 43.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Αναστάσιος Μουστακάτος με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Γαργαλάκος με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Aces είχαν 18/47 τρίποντα, 7/27 τρίποντα, 7/13 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Η Baca είχε 12/32 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 10/15 βολές, κατέβασε 30 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ , έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη.

Aces(Στεργιόπουλος): Γιαζιτζόγλου 9(10ρ.), Θεοφάνης 5, Θεοχάρης, Κοζανίδης 2(9ρ.), Ν.Κοντακιώτης 3, Γ.Κοντακιώτης 7(10ρ.), Μουστακάτος 21, Μπατζάκας 13(7ρ.),Τσουτσουράκης 4.

Baca Juniors (Κασφίκης): Γαργαλάκος 10(10ρ.), Γρίβας 13, Καρτσιμαδάκης, Κασφίκης 5, Μαρτίνης 4, Μπίζος 3, Τσαμποδήμος 8.