22/02/2022
Indians 7 15 15 20 - 57 -
Destroyed Pistons 11 11 4 8 - 34 -

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τους Indians !

Βράδυ Σαββάτου στο Basketaki Arena οι Indians (13-1) υποδέχθηκαν τους Destroyed Pistons (4-9) στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Development 2 League. Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο πραγματοποίησαν οι Pistons που φάνηκαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί απέναντι στους πρωτοπόρους. Οι Indians παρουσιάστηκαν πιο σοβαροί μετά την ανάπαυλα και πήραν μια αναμενόμενη νίκη, βάση της ποιότητας τους. Στέλιος Μπακάλης, Φώτης Κασιμάτης και Γιάννης Βασάλος οι (διψήφιοι) πρωταγωνιστές της αναμέτρησης για τους νικητές. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Πιο αποτελεσματικοί στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Pistons. Οι Αναστάσιος Μάλφας (5π.), Νίκος Καρατσίκος (3π.) και Σωτήρης Βερβαινιώτης (3π.) σκόραραν με συνέπεια για τους τυπικά φιλοξενούμενους που ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί, δεδομένου και του αντιπάλου. Μόλις 7 πόντους κατάφεραν να σκοράρουν οι Indians, στο λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα. Σκορ δεκαλέπτου, 7-11.

Ελαφρώς βελτιωμένοι οι Indians στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τους Γιάννης Βασσάλο (3π.), Στέλιο Μπακάλη (3π.) και Αλέξανδρο Μηνά (3π.) να ευστοχούν από την περίμετρο, οι γηπεδούχοι μπήκαν σε θέση οδηγού, χωρίς όμως να καταφέρουν να ξεφύγουν. Κι αυτό γιατί οι Pistons διατήρησαν την πολυφωνία στη δική τους επίθεση. Μάνος Σπανόπουλος (4π.), Νίκος Καρατσικός (3π.), Παναγιώτης Καλογερόπουλος (3π.) έβαλαν μεγάλα σουτ, οδηγώντας την ομάδα τους στα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο. Σκορ ημιχρόνου, 22-22.

Μετά την ανάπαυλα, το σκηνικό άρχισε να αλλάζει. Οι Indians έδειξαν μεγαλύτερη διάθεση σε άμυνα και επίθεση και δεν δυσκολεύτηκαν να χτίσουν διαφορά ασφαλείας. Την ίδια ώρα οι ανάσες των Pistons είχαν αρχίσει να λιγοστεύουν και τα πολλά άστοχα τρίποντα άφησαν τους φιλοξενούμενους στο -11. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 37-26.

Παράσταση για ένα ρόλο το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τους Indians να πατούν το γκάζι και να σκοράρουν με άνεση τόσο στο transition όσο και στο σετ παιχνίδι. Οι Στέλιος Μπακάλης (8π., 4 κλεψ., 1 μπλοκ) και Γιάννης Βασσάλος (6π., 2 ασί.) ήταν εξαιρετικοί σε αυτό διάστημα. Το επιμέρους σκορ έγραψε 20-8. Οι Destroyed Pistons δεν κατάφεραν να αντιδράσουν, παρά τους 4 πόντους του Μάλφα, και μοιραία γνώρισαν την 10η ήττα τους στο φετινό πρωτάθλημα της D2.

Στο τέλος του αγώνα, οι Indians είχαν 22/46 δίποντα, 4/23 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Destroyed Pistons είχαν 7/39 δίποντα, 4/31 τρίποντα και 8/10 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Στέλιος Μπακάλης με 13 πόντους και double-double, έχοντας 5/10 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 2 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αναστάσιος Μάλφας με 9 πόντους, έχοντας 1/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα και 3/3 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Indians (Ρόϊνας) : Μηνάς 5 (4 ριμπ., 1 τρίπ.), Μητσάκος 6 (3 ριμπ.), Ζήσης 5 (3 ασί., 1 μπλοκ, 1 τρίπ.), Φαραός (3 ριμπ., 2 ασί.), Μπακάλης 13 (10 ριμπ., 4 ασί., 5 κλεψ., 1 τρίπ., 2 μπλοκ), Μαμάκος 2 (6 ριμπ.), Κασιμάτης 12 (4 ριμπ., 3 ασί., 3 κλεψ.), Βασσάλος 12 (9 ριμπ., 2 ασί., 1 τρίπ.), Σκενδέρογλου 2 (7 ριμπ.).

Destroyed Pistons (Καλογερόπουλος) : Καρέτσης, Μάλφας 9 (14 ριμπ., 2 κλεψ., 1 τρίπ.), Καλογερόπουλος 3 (6 ριμπ.), Καρατσίκος 10 (3 ριμπ., 2 τρίπ.), Σπανόπουλος 6 (9 ριμπ., 2 κλεψ.), Ρουκουνάκης 1 (7 ριμπ., 3 κλεψ.), Βερβαινιώτης 5 (3 ριμπ., 1 τρίπ.).

Τι μας άρεσε : Η απόδοση των Pistons στο πρώτο ημίχρονο.