07/07/2021
Στιφάδο Bulls 20 14 20 21 - 75 -
Phoenix Bums 17 17 10 12 - 56 -

Ένα ημίχρονο αρκούσε για Στιφάδο!

Με την ομάδα του Μάριου Χατζή να πατάει γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, οι Stifado Bulls συνέχισαν νικηφόρα την πορεία τους στο πρωτάθλημα της Summer Master League, κερδίζοντας με 75-56 τους αξιόμαχους για ένα ημίχρονο Phoenix Bums.

Μυστιλόγλου και Ρωμοσιός από τη μια και Καπετανάκης με Παλαμιδά από την άλλη έδωσαν έναν επιθετικό τόνο στο παιχνίδι στην πρώτη περίοδο, η οποία έληξε με 20-17 υπέρ των γηπεδούχων, με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο.

Λίγο καλύτεροι στις λεπτομέρειες οι Stifado στη συνέχεια, με τους Πρόκο και Μυστιλόγλου να ξεχωρίζουν, με τον ηγέτη των Bulls να παραμένει σχετικά άστοχος, αλλά κομβικός παράλληλα για τους ερυθρόλευκους. Ένα σερί προς το τέλος του ημιχρόνου από τρίποντα των Καπετανάκη και Αξαμπανόπουλου ολοκληρώθηκε με buzzer beater του τελευταίου, το οποίο έστειλε ισόπαλες με 34-34 τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Με τους Παπαδόπουλο και Ρωμοσιό να αλλάζουν …ταχύτητα και να τρέχουν με την πρώτη ευκαιρία στο ανοιχτό γήπεδο και τον Βαρσαμούλη να είναι κυρίαρχος στο ποστ, οι “ταύροι” έκτισαν μια διαφορά δέκα πόντων, με την οποία έκλεισαν την τρίτη περίοδο με 54-44.

Με τον Μοίρα να προσπαθεί για ανατροπή και μείωση του σκορ για Bums ξεκίνησε η τελευταία περίοδος, με τους αντιπάλους όμως να είναι σοβαροί και αποφασισμένοι να κερδίσουν το ματς, δεν είχαμε κάτι διαφορετικό από περαιτέρω αύξηση της διαφοράς και εν τέλει νίκη για Stifado Bulls με σκορ 75-56.

Hall of Brands Mvp αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Ρωμοσιός με 22 πόντους, 7  ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη. Από Bums ξεχώρισε ο Ευρύμαχος Καπετανάκης με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και ένα λάθος.

Συνολικά οι Stifado είχαν 27/46 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 12/18 βολές, 45 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 11 λάθη. Οι Bums είχαν 11/41 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 10/14 βολές, 33 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 12 λάθη.

Stifado Bulls (Χατζής): Ρωμοσιός 22, Βαρσαμούλης 13 (12 ριμπ. ), Πρόκος 6, Θεοδωρόπουλος 2, Παγουλάτος, Μυστιλόγλου 6, Παπαδόπουλος 25, Κολέγκας 1, Ντούφας.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Παλαμιδάς 10, Αξαμπανόπουλος 7, Παπαντωνίου 6, Μοίρας 9, Καπετανάκης 16 (8 ριμπ.), Κοβάτσος 3, Δασκαλάκης 5, Λάσπας.

Τι μας άρεσε: Το δίδυμο Ρωμοσιός – Παπαδόπουλος!