10/03/2023
TECHbuddy 13 9 21 17 - 60 -
Ξ@δερforce 8 15 15 5 - 43 -

Ένα ημίχρονο αρκούσε στους Tech Buddy

Μετά από ένα αρκετά επεισοδιακό ματς, το οποίο είχε δύο όψεις, οι Tech Buddy εκμεταλλεύτηκαν την ποιότητά τους και το βάθος στο ρόστερ και πήραν τη νίκη κόντρα στους μαχητικούς Ξ@δερforce (60-43), χάρη στο πολύ καλό τους δεύτερο ημίχρονο. Το παιχνίδι είχε αρκετή ένταση και πάθος εκατέρωθεν, ενώ σημαδεύτηκε και από την αποβολή του Ραφαήλ Σιδέρη, ο οποίος δέχτηκε δύο τεχνικές ποινές στο ημίχρονο.

Το ματς ξεκίνησε με τους Tech Buddy να μπαίνουν πολύ δυνατά και να προηγούνται γρήγορα με 8-0, κάνοντας πολλούς να πιστέψουν πως θα έχουν ένα εύκολο έργο. Κάτι τέτοιο όμως διαψεύστηκε άμεσα, με τους Ξ@δερforce να βελτιώνουν αισθητά την άμυνά τους και να μειώνουν στο φινάλε της Α' περιόδου (13-8).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο των Ξ@δερforce στο ματς, καθώς όχι μόνο κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι, αλλά πήραν και προβάδισμα σε κάποια σημεία του αγώνα. Μάλιστα, οι «γκρι» πήγαν στην ανάπαυλα με βραχεία κεφαλή, χάρη στα συνεχόμενα τρίποντα του Δρούγα (22-23).

Στην επανάληψη, η αποβολή του Ραφαήλ Σιδέρη έκανε πολύ δύσκολο το έργο των Ξ@δερforce. Το γεγονός αυτό, σε συνδυασμό με την εμπειρία των Tech Buddy έδωσε την δυνατότητα στους πρωταθλητές να επιβάλλουν σταδιακά την κυριαρχία τους στο παιχνίδι και να ανακτήσουν και πάλι το προβάδισμα, με επί μέρους σκορ 21-15 στη Γ' περίοδο (43-38).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Ξ@δερforce δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν στο σκορ, καθώς οι Tech Buddy βελτιώθηκαν ακόμα περισσότερο σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του παρκέ και πάτησαν πάνω στα θεμέλια που είχαν βάλει για τη νίκη. Με σκορ δεκαλέπτου 17-5, οι πρωταθλητές έφτασαν στο τελικό 60-43, που σηματοδότησε την επιστροφή τους στις επιτυχίες.

Τον τίτλο του Betsson MVP της αναμέτρησης κέρδισε ο Δημήτρης Λιούρδης, ο οποίος τελείωσε το ματς με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από την άλλη, αυτός που διακρίθηκε ήταν ο Νίκος Δρούγας, με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Tech Buddy: Αμπατζής 6, Βαλέρης 1, Γεράνιος 11, Γεωργιόπουλος, Γιαννακόπουλος 13, Δημογιάννης, Λαγοπάτης, Λιούρδης 15, Παπαδημητρόπουλος 2, Παύλος 9, Χυτάς 4

Ξ@δερforce: Δρούγας 13, Μαρινάκης 4, Μαρκόπουλος Π. 7, Μαρκόπουλος Λ. 4, Σιδέρης Μ. 1, Σιδέρης Ρ. 4, Φάλαρης 8, Χριστοδούλου 2