09/06/2023
ΗΡΩΝ 15 18 - 4 - 37 -
Undrafted 16 14 9 19 - 58 -

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τους Undrafted!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό του Σπάρτακου για το πρωτάθλημα της Development Summer League, οι Undrafted στο φινάλε της κανονικής περιόδου επικράτησαν του Ήρων με σκορ 37-58 και πλέον στρέφουν το ενδιαφέρον τους στα σπουδαία παιχνίδια της πρώτης φάσης των playoffs! Οι γηπεδούχοι περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους και ευελπιστούν αυτή τη φορά να μη πέσουν θύμα έκπληξης, όπως συνέβη στο Winter League, τότε που απώλεσαν διαφορά δεκαεφτά πόντων και αποκλείστηκαν από τους ESDDA Graduates!Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι στη πρώτη τους παρουσία στη διοργάνωση μπορεί να μην γνώρισαν την επιτυχία, αλλά είναι βέβαιο ότι στο μέλλον τους περιμένουν ακόμη καλύτερες μέρες! Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση!

Στο πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού οι δύο ομάδες συμβάδιζαν καθόλη τη διάρκεια του, με το τέλος της περιόδου να βρίσκει τους Undrafted σε θέση οδηγού με προβάδισμα βραχείας κεφαλή(15-16). Οι Βλαδίμηρος και Χαράλαμπος Κόντος ηγήθηκαν των προσπαθειών της ομάδας τους, πετυχαίνοντας από 4 πόντους έκαστος! Στην αντίπερα όχθη, ο Κοντόπουλος αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ με 5 πόντους, ενώ πολύτιμη ήταν η συνεισφορά του Μαυροδημητράκη(4π-5ρ).

Το δεύτερο κομμάτι του αγώνα ανήκε στους γηπεδούχους, καθώς το κέρδισαν με το επιμέρους 18-14. Ο Μαυροδημητράκης(9π-9ρ) ήταν συγκλονιστικός σε αυτό το διάστημα, καθώς παρά ένα πόντο και ριμπάουντ δεν πραγματοποίησε double-double! Στον αντίποδα, ο θεοδωρόπουλος με δύο εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75 και συνολικά 8 πόντους αποτέλεσε τον καλύτερο παίκτη των Undrafted! Το σκορ του ημιχρόνου ήταν το 33-30.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο παρκέ  με σκοπό να καταθέσουν το καλό τους αγωνιστικό πρόσωπο, έπαιξαν καταπληκτική άμυνα, κράτησαν τον αντίπαλο στους μηδέν πόντους και με τον Θεοδωρόπουλο να πετυχαίνει ακόμη 4 πόντους, έκλεισαν τη προτελευταία στροφή με το υπέρ τους 33-39!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Undrafted πάτησαν το πόδι στο γκάζι, άνοιξαν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους και κατάφεραν εν τέλει να κατακτήσουν τη νίκη με σκορ 37-58! Ο Βλαδίμηρος Κόντος ήταν εξαιρετικός σε αυτή τη περίοδο με 11 πόντους! Στα αξιοσημείωτα, το γεγονός ότι ο Μαυροδημητράκης τελείωσε με 27 ριμπάουντ στο ενεργητικό του!

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Βλαδίμηρος Κόντος με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Χρήστος Μαυροδημητράκης είχε 16 πόντους, 27 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο!

Οι Undrafted είχαν 21/48 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 4/7 βολές, 36 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 16 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/57 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/10 βολές, 46 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 15 λάθη .

Ήρων(Κοντόπουλος): Βέργης 4, Κοντόπουλος 8, Μαυροδημητράκης 16, Παπαδόπουλος 6, Άγγελος Τσουκαλάς, Αγησίλαος Τσουκαλάς 3.

Undrafted(Παπαγεωργίου): Θεοδωρόπουλος 16, Φίλιππος-Βλαδίμηρος Κόντος 17, Χαράλαμπος Κόντος 4, Ματεντζόγλου 4, Πανταζής 3, Λευτέρης Παπαγεωργίου-Κουγιουμτζόγλου 4, Τσιάνος 10.

Τι μας άρεσε : Η άμυνα των νικητών στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά και τα 27 ριμπάουντ του Μαυροδημητράκη!