25/11/2023
Black Mamba 9 23 31 25 - 88 -
Buzzer Eaters 10 22 17 16 - 65 -

Ένα καλό δεκάλεπτο έφτανε για το Black Mamba!

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με έμφαση στην άμυνα και συμβάδιζαν από την αρχή στο σκορ. Το Black Mamba προηγήθηκε 5-2 με καλάθια των Γιάννη Μονέου και Δέδε, χωρίς όμως να καταφέρει να βρει ρυθμό στην επίθεση. Οι Buzzer Eaters με ομαδικότητα και πλουραρισμό στην επίθεση, με τους Καύκα, Ρίζο, Ζανιά και Βουνιτσέα να σκοράρουν, έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι (9-10).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, όμως καμία δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Το Black Mamba επιθετικά βοήθησαν οι Δέδες, Μπολοτσάκος, Γιάννης και Δημήτρης Μονέος, ενώ για τους Buzzer Eaters ο Αρβανίτης με 10 πόντους έκανε την διαφορά για την ομάδα του.

Το Black Mamba όμως στην τρίτη περίοδο μπήκε... αγριεμένο και επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί της αναμέτρησης. Με όπλο το γρήγορο παιχνίδι σκόραρε 31 πόντους στο δεκάλεπτο και πήρε διψήφια διαφορά με την λήξη της περιόδου (63-49).

Στην τελευταία περίοδο το Black Mamba δεν κατέβασε ταχύτητα και συνέχισε να αυξάνει τη διαφορά. Ρεπάνης, Μπολοτάκης, Δέδες, Καραλής έδωσαν λύσεις στην επίθεση για το Black Mamba. Καλή παρουσία απο τον Καύκα για τους Buzzer Eaters στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τη νίκη να έρχεται για τους γηπεδούχους με σκορ 88-65.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Δέδες 24 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Ζαννιάς με 14 πόντους.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 31/56 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 17/23 βολές, 47 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 4 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/52 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 9/14 βολές, 44 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 10 λάθη.

Black Mamba (Μπασδάνης): Chemntan 8, Δέδες 24, Καραλής 6, Μαρίτσας 3, Μονέος Δημ. 9, Μονέος Γιαν. 17, Μουσούλης, Μπολοτάκης 18, Ρεπάνης 12.

Buzzer Eaters(Μπαλτάς): Αρβανίτης 10, Βουνισέας 2, Δεδεμάδης 5, Ζαννιάς 14, Καλογέρας 10, Καύκας 8, Παυλόπουλος 7, Ρίζος 9.

Τι μας άρεσε: Η ομαδικότητα και οι όμορφες συνεργασίες του Black Mamba.