06/05/2022
Destroyed Pistons 16 21 17 11 - 65 -
Mandra Heat 16 17 16 18 - 67 -

Ένα κοντινό στον Δρίβα!

Αν και έχανε με 60-49, 5:00 για το φινάλε και βρισκόταν συνεχώς σε θέση κυνηγού, η Mandra Heat με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Θάνο Δρίβα, έκλεψε τη νίκη από τους Destroyed Pistons με 65-67 και ολοκλήρωσε νικηφόρα τις αγωνιστικέςτης υποχρεώσεις για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, ενώ οι ηττημένοι πλέον χρειάζονται συνδυασμό αποτελεσμάτων για να παραμείνουν στην D2-League!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 16-16. Για τους Destroyed Pistons 6 πόντους σημείωσε ο Σπανόπουλος, 5 ο Μάλφας και ένα τρίποντο ο Καλογερόπουλος, ενώ για τους φιλοξενούμενους τρία τρίποντα είχε ο Τσιλιώνης και 5 πόντους ο Μπιτζιλέκης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 37-33, χάρη σε 6 πόντους του Καρατσίκου, 5 του Σπανόπουλου, 4 του Βερβαινιώτη και τρίποντα των Καλογερόπουλου – Μάλφα. Την Mandra Heat κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 8 πόντοι του Μπιτζιλέκη και οι 5 του Τσιλιώνη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Destroyed Pistons έχτισαν διψήφια διαφορά, όταν με 6 νέους πόντους του Σπανόπουλου, 5 του Μάλφα και 4 του  Βερβαινιώτη, βρέθηκαν στο +11, 52-41. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στους 5, 54-49, έπειτα από δύο νέα τρίποντα του Τσιλιώνη και βοήθειες των Σιώκη – Μπιτζιλέκη. Σκορ τρίτης περιόδου 54-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Destroyed Pistons διατήρησαν την ηρεμία που είχαν στο παιχνίδι τους και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σπανόπουλο με 7 πόντους, αλλά και 3 του Μάλφα, προηγούνταν με 60-49, 5:00 για την λήξη. Ωστόσο, η Mandra Heat δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με 8 πόντους του Μώλου και 6 του Δρίβα, με τον δεύτερο να βάζει και το νικητήριο καλάθι, 1,8″ για το φινάλε, έκλεψε τη νίκη με 65-67!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/13 βολές, 21/45 δίποντα και 6/24 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 4/7 βολές, 18/46 δίποντα και 9/28 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 14 λάθη.

Πολυτιμότερος των Destroyed Pistons ο Σπανόπουλος με 25 πόντους, έχοντας 4/7 βολές, 9/15 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και υπέπεσε σε 5 λάθη. Betsson mvp της Mandra Heat ο Δρίβας με 10 πόντους (double-double), έχοντας 5/10 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 4 λάθη.

Destroyed Pistons (Βερβαινιώτης): Μάλφας 16 (3), Καλογερόπουλος 8 (2), Καρατσίκος 8, Σπανόπουλος 25 (1), Βερβαινιώτης 8

Mandra Heat (Τσιλιώνης): Δρίβας 10, Τσιλιώνης 22 (6), Μώλος 10, Τσιάβος, Μπιτζηλέκης 19 (3), Σιώκης 6

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εικόνα των Destroyed Pistons για 35 λεπτά, όταν και ξέμειναν από καύσιμα!