31/01/2023
Cosa Nostra 12 6 24 15 - 57 -
Chicago Hulks 7 15 6 13 - 41 -

Ένα "ξέσπασμα" έφτανε στην Cosa Nostra!

Παίζοντας διαστημικό μπάσκετ στο τρίτο δεκάλεπτο, η Cosa Nostra κέρδισε σχετικά εύκολα τους Chicago Hulks με 57-41 στο κλειστό του ΣΕΦ και παραμένει κοντά στην τετράδα μετά την ολοκλήρωση της 16ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Development League!

Με όπλο την άμυνά της και τους Κάκιο - Ρες να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα, η Cosa Nostra προηγήθηκε με 12-7 στο ξεκίνημα της συνάντησης. Ο Σιαχάμης από την περιφέρεια και οι Τσαρτσής - Παπαγιαννάκος μέσα από την ρακέτα  βρήκαν στόχο για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Αντάλλαξαν ρόλους στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες, με τους Chicago Hulks να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό και με 4 πόντους του Πανούση και 4 του Δημήτρη Μπαντουβάκη, βρέθηκαν στο +6, 16-22. Το σκορ του πρώτου μέρους, 18-22, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Κάκιος, ενώ νωρίτερα οι Τραγής και Τζαχρήστας σκόραραν από 2 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Μπρούστα έστησε το δικό της πάρτι στο ΣΕΦ και με 9 πόντους του Ρες, 9 του Κάκιου και δύο τρίποντες βόμβες του Γονιδάκη, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 42-28. Δεν μπόρεσαν οι Chicago Hulks να αντιδράσουν σε εκείνο το σημείο, με τους Τσαρτσή, Γιώργο Μπαντουβάκη και Παπαγιαννάκο να πετυχαίνουν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 42-28!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Cosa Nostra άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Κάκιο, Ρες, Τραγή και Ζυγομαλά, έφτασε δίκαια στη νίκη με 57-41! Για το συγκρότημα του Αλέξανδρου Τιγγινάγκα στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Γιώργος Μπαντουβάκης, Πανούσης, Παρσόπουλος και Παπαγιαννάκος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/15 βολές, 20/41 δίποντα και 2/19 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/10 βολές, 16/52 δίποντα και 1/17 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp της Cosa Nostra ο Κάκιος με 24 πόντους (double-double), έχοντας 6/9 βολές και 9/14 δίποντα. Μάζεψε 23 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Chicago Hulks ο Σιαχάμης με 5 πόντους, έχοντας 1/2 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Cosa Nostra (Μπρούστας): Κουτσουριδάκης, Τζαχρίστας 2, Γονιδάκης 8 (2), Ρες 15, Ζυγομαλάς 2, Κάκιος 24, Τραγής 6

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας): Σιαχάμης 5 (1), Τσαρτσής 6, Μπαντουβάκης Γ. 6, Τιγγινάγκας 2, Καλδέλης, Παρσόπουλος 2, Μπαντουβάκης Δ. 7, Βράνας, Παπαγιαννάκος 6, Πανούσης 7

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τρίτο δεκάλεπτο της Cosa Nostra!