14/10/2021
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 17 17 18 15 - 67 -
Brazzerzz Beachterzz 11 26 14 19 - 68 -

Ένα λεπτό ήταν αρκετό για τους Beachterzz!

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, οι Brazzerzz Beachterzz έκλεψαν τη νίκη μέσα από τα χέρια των Ανυπότακτων Γαλατών με 67-68 στο κλειστό του Περιστερίου, ξεκινώντας έτσι με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στον δεύτερο όμιλο της Development League!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν οι Ανυπότακτοι Γαλάτες στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 10 πόντους του Λαδά και τρίποντο του Μαντά, προηγήθηκαν με 17-11. Ο Δημητριάδης με 7 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Καλαϊτζής και Ζώτος.

Στην δεύτερη περίοδο ο Δρυμαλίτης πήρε μπρος και με 17 δικούς του πόντους (5 τρίποντα), έστειλε τους Brazzerzz Beachterzz στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 34-35, παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν να χάνουν με 22-11. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Μαντάς και Zelmanovic με 11 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Ίδια η εικόνα του ντέρμπι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την ομάδα του Τερζή να προσπερνάει με 52-49, χάρη σε 7 πόντους του Λαδά, 6 του Ανδρικόπουλου και τρίποντο του Μαντά. Από κοντά ακολουθούσαν και στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, με τους Ζώτο και Χαμηλό να πετυχαίνουν από 6 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 52-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Ανυπότακτοι Γαλάτες έδειχναν να αγκαλιάζουν τη νίκη,  όταν με 5 πόντους του Μαντά, τρίποντο του Λαδά και 3 πόντους του Zelmanovic, προηγούνταν με 67-60, 1:00 για το φινάλε. Ωστόσο, οι Brazzerzz Beachterzz δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με μεγάλα τρίποντα των Ζώτου – Ευσταθόπουλου και 2/2 βολές του Χαμηλού, έκλεψαν τη νίκη στο τέλος με 67-68. Νωρίτερα πάλι ο Ζώτος είχε κρατήσει ζωντανή την ομάδα του με ακόμη δύο τρίποντες βόμβες!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/10 βολές, 16/54 δίποντα και 10/35 τρίποντα. Πήραν 57 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 7/11 βολές, 14/34 δίποντα και 11/31 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Ανυπότακτων Γαλατών ο Ανδρικόπουλος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές και 4/11 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Brazzerzz Beachterzz ο Δρυμαλίτης με 19 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 2/4 δίποντα και 5/11 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 3 λάθη.

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Τερζής – Ζιώτας): Γαλάνης, Μαντάς 22 (6), Καζάνας 4, Zelmanovic 9, Φώτου, Σταθάτος, Λαδάς 20 (4), Ανδρικόπουλος 12

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Χαμηλός 11, Ζώτος 19 (4), Καλαϊτζής 2, Βγενόπουλος Π. 2, Δημητριάδης 10 (1), Δρυμαλίτης 19 (5), Βγενόπουλος Α. 2, Ευσταθόπουλος 3 (1), Κωνσταντής

Τι μας άρεσε: Το πολύ όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες! Παιχνίδι πραγματικά διαφήμιση για τα ερασιτεχνικά πρωταθλήματα!