03/05/2022
Brazzers 21 7 15 19 - 62 -
ReTirees 15 13 21 12 - 61 -

1-0 με γκολ Βαρθολομαίου οι Brazzers!

Την Δευτέρα το βράδυ 2 Μαΐου στο Μενίδι, έγινε ένα καταπληκτικό παιχνίδι με συνεχείς διακυμάνσεις στο σκορ, με τον Μίλτο Βαρθολομαίο με καλάθι στα δέκα δευτερόλεπτα να γράφει το 1-0 για τους Brazzers απέναντι στους ReTirees με σκορ 62-61!

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε καταπληκτικό ρυθμό, με τους Brazzers να προηγούνται 21 – 15. Αμπάζογλου και Κούρογλου οδηγούσαν την επίθεση με 6 πόντους με τον Βαρθολομαίο από κοντά με 5, ενώ για τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Σκοπελίτης με 8, με τον Τσιρίδη να ακολουθεί με 4 πόντους αντίστοιχα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο έγινε πολύ πιο δυνατό, με τις δύο ομάδες να μην σκοράρουν εύκολα και το ημίχρονο να τελειώνει ισόπαλο 28 – 28. Ο Χαλκιόπουλος ξεχώρισε με 5 πόντους για τους γηπεδούχους , ενώ για τους ReTirees ο Αθηναίος με 5 πόντους μπήκε στην εξίσωση του παιχνιδιού με τον Χαριτόπουλο να βάζει ένα τρίποντο και τους Τσιρίδη και Μέξα από ένα καλάθι.

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Κουσούλη πήρε τον έλεγχο του αγώνα και με πρωταγωνιστή τον Αθηναίο με 7 πόντους, τον Χαριτόπουλο με 4 και τους Γιαμαίο και Στόλη να βάζουν από ένα τρίποντο, ξέφυγε 43 – 49. Για τους Brazzers που κυνηγούσαν το σκορ, ο Κούρογλου ήταν το πρώτο βιολί με 7 πόντους και ο Χαλκιόπουλος συνέχιζε την καλή του παρουσία με 5.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι κόλλησαν στην επίθεση με Πλεξουσάκη, Χαριτόπουλο και Αθηναίο να σκοράρουν από ένα καλάθι, με αποτέλεσμα οι Brazzers με τον Mπάρμπα να ξυπνάει με 5 πόντους και τους Βαρθολομαίο και Αμπάζογλου να βάζουν από 4, να προσπεράσουν 58 – 55. Οι ReTirees δεν πτοήθηκαν σε εκείνο το σημείο και με Αθηναίο, Τσιλάβη και Σκοπελίτη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, πήραν πάλι το προβάδισμα με 58-61. Με 30 δευτερόλεπτα να απομένουν για την λήξη του αγώνα , οι γηπεδούχοι με καλάθι του Κούρογλου και φοβερό κλέψιμο και λέει απ του Βαρθολομαίου, έγραψαν το τελικό 62 – 61 , καθώς ο Αθηναίος δεν σκόραρε στην προσπάθεια στα τρία δευτερόλεπτα.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ορέστης Κούρογλου με 17 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Πλεξουσάκης με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι Brazzers είχαν 19 / 40 δίποντα, 5 / 16 τρίποντα, 9 / 20 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Οι ReTirees είχαν 22 / 55 δίποντα, 4 / 15 τρίποντα, 5 / 15 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Brazzers(Βενέτης): Κωνσταντινίδης, Αμπάζογλου 10, Μπάρμπας 6, Βαρθολομαίος 13, Ζαφειράκης, Κατέρης 3, Χαλκιόπουλος 12(7ρ.), Κούρογλου 17(13ρ.), Γιοβάνης 1.

ReTirees(Κουσούλης): Αθηναίος 16(13ρ.), Σαρρής, Γιαμαίος 3, Στόλης 3, Τσιρίδης 4, Χαριτόπουλος 11, Πλεξουσάκης 8(9ρ.), Τσιλάβης 2, Σκοπελίτης 10, Μέξας 4(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Το παιχνίδι είχε πάρα πολύ δυνατές μονομαχίες, πάντα μέσα σε αθλητικά πλαίσια και η διακύμανση του σκορ ήταν εντυπωσιακή.