24/03/2023
Souvlakers 13 15 12 16 - 56 -
Σοποτό B.C. 20 15 18 14 - 67 -

Ένα παιχνίδι μακριά από τη κορυφή το Σοποτό!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master, το Σοποτό επανήλθε στη πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, καθώς επικράτησε των Souvlakers με σκορ 56-67. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Σταύρος Σοφιανόπουλος με 22 πόντους , 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Χρήστος Δάμης είχε 17 πόντους, 13 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Το Σοποτό θέλησε από την αρχή της αναμέτρησης να δείξει ποιος είναι του αφεντικό του αγώνα , με το τέλος του δεκαλέπτου να το βρίσκει σε θέση οδηγού με σκορ 13-20! Ο Σοφιανόπουλος ήταν χάρμα ιδεσθε και στις δύο πλευρές του γηπέδου με 13 πόνους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο στο ενεργητικό του, αποτελώντας τον αποκλειστικό λόγο για το προβάδισμα αυτό. Στην αντίπερα όχθη, ο Αλογοσκούφης(3π) με ένα εύστοχο σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 ήταν ο πρώτος σκόρερ των Souvlakers.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να κρατήσουν τη διαφορά που είχαν δημιουργήσει έναντι των αντιπάλων τους, κάτι το οποίο εν τέλει πέτυχαν, με τον φωτεινό πίνακα στο πέρας του ημιχρόνου να δείχνει το 28-35. Ο Κουτσουρής πήρε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος, προσφέροντας 7 πολύτιμους πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Χαλκιαδάκης! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Brakshire και Βασιλάκος τελείωσαν το δεκάλεπτο με 5 και 4 πόντους αντίστοιχα.

Το Σοποτό με την επιστροφή του στο παρκέ της Basketaki Arena θέλησε να απομακρυνθεί ακόμη περισσότερο από τους Souvlakers, έπαιξε εξαιρετική άμυνα, κυκλοφόρησε άρτια τη μπάλα, είχε σωστές επιλογές και με Αγγελογιαννόπουλο και Κουτσουρή να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση, οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή του παιχνιδιού στο συν δεκατρία με σκορ 40-53! Ο Δάμης αποτέλεσε τον καλύτερο παίκτη των Souvlakers με 5 πόντους στο παλμαρέ του.

Το τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν αντιμετώπισαν κανένα απολύτως πρόβλημα από τους αντιπάλους τους, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν ακόμη μια νίκη στο πρωτάθλημα της Master League με σκορ 56-67.

Το Σοποτό είχε 16/34 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 11/18 βολές, 36 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 7 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 19/54 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 9/19 βολές, 41 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 9 λάθη .

Souvlakers(Δάμης): Barkshire 13, Αλογοσκούφης 3, Βασιλάκος 11, Γεωργαντάς 4, Δάμης 17, Λιανόπουλος 4, Τσεντζελής 4.

Σοποτό(Κουτσουρής) : Αγγελογιαννόπουλος 13, Κουτσουρής 17, Σοφιανόπουλος 22, Χαλκιαδάκης 5, Χουλιάρας, Ψαλιδόπουλος 10.

Τι μας άρεσε : Το εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο του Σοφιανόπουλου!