23/03/2022
Pitser Bironia 4 15 13 15 - 47 -
Leathal Pistols 15 12 14 31 - 72 -

Ένα σκληρό ντέρμπι με νικητές τους Pistols!

Ένα ντέρμπι για γερά νεύρα διεξήχθη ανάμεσα στους Pitser Bironia και τους Pistols γεμάτο εντάσεις με τελικό νικητή την ομάδα των Pistols με τον εμφατικό σκορ 47-72.

Αγώνας με πολλές και εντάσεις και από τις δύο ομάδες , πολλά σκληρά μαρκαρίσματα όπου το μόνο που μας έδειχνε ήταν ότι το ματς θα κριθεί στην ηρεμία των παιχτών. Το μουδιασμένο ξεκίνημα των Pitser Bironia στην πρώτη περίοδο έδωσε την ευκαιρία στους Pistols να χτίσουν μια καλή διαφορά καθώς το επιμέρους σκορ ήταν 4-15. Στην συνέχεια άρχισαν και τα σκληρά μαρκαρίσματα εκατέρωθεν και έτσι η ομάδα των Pitser κατάφερε κάπως να μαζέψει την διαφορά , με το σκορ στο ημίχρονο να δείχνει 19-27 . Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι δυνατές άμυνες και η αντιπαράθεση μεγάλωσε κάτι που οδήγησε τους Pitser να χάσουν το τέμπο τους και να το εκμεταλλευτούν πλήρως οι Pistols , παίρνοντας μια μεγάλη διαφορά στην τελευταία περίοδο του αγώνα με επιμέρους σκορ 15-31.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Σερμπέζης Γιάννης με 22 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά και την ομάδα των Pitser Bironia άξιος αναφοράς είναι ο Μιλκούδης Σταμάτης ο οποίος βοήθησε τόσο στο επιθετικό κομμάτι με 15 πόντους όσο και στο αμυντικό με 7 ριμπάουντ.

Pitser Bironia: Χατζηνικολάου 4 (1) , Χατζηλιάδης 11 (1) , Μιλκούδης 15 (1) , Χαριτίδης 8 , Φιρτινίδης , Γερολυμάτος 2 , Δημητρίου 4 , Ζωγράφος 3

Pistols: Αλβανός 2 , Ρωσσίδης 5 (1) , Οικονόμου 11 (1) , Κουκουρέλης 9 (1) , Σερμπέζης 22 (2) , Πρωτογερόπουλος , Πρεβεζιάνος 2 , Παπαγεωργίου , Αγτζίδης 7 (1) , Καραγκιαούρης 10 , Αντωνίου 2 , Τάλλης 2