29/01/2023
Space Jam 5 4 9 16 - 34 -
Kill Beer 19 16 17 13 - 67 -

Ένα βήμα από την κορυφή η Kill Beer!

Μόνη στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας βρίσκεται από το μεσημέρι της Κυριακής η Kill Beer αφού επικράτησε άνετα της Space Jam στο κλειστό του Αγίου Νικολάου.

Να δείξει από νωρίς ποιος θα είναι το αφεντικό στην αναμέτρηση θέλησε η Kill Beer, αφού με πρωταγωνιστές τους Καρέλο, Τσοκαντά και Παντελόπουλο, προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 5-19. Οι γηπεδούχοι που έκαναν αρκετά λάθη, σκόραραν με τον Αλεξανδρή.

Οι μετέπειτα νικητές συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο στην αναμέτρηση, να παίζουν όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και με επιμέρους σκορ 4-16 από τους Αποστολόπουλο, Ναλμπαντούδη και Καραδημητρίου να εκτοξεύουν την διαφορά στο +28 (9-37). Οι παίχτες της Space Jam σκόραραν με το... σταγονόμετρο, έγιναν προβλέψιμοι στην επίθεση και είδαν τις πιθανότητες τους γισ νίκη να μειώνονται αισθητά.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να ήταν πιο... δραστήριοι στην επανάληψη, με τους Γιακουμή και Αλεξανδρή να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους, όμως το πρόβλημα στην άμυνα παρέμεινε άλυτο. Οι "κίτρινοι" εκμεταλλευόμενοι τα οργανωτικά καθήκοντα του Μπογέα και τη δύναμη του Αποστολόπουλου στο ζωγραφιστό, σημείωσαν 17 πόντους και έκαναν το σκορ 18-54 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την... χαλαρότητα των αντιπάλων, έβγαλαν ωραίες συνεργασίες στο παρκέ και σκόραραν με τους Γιακουμή, Παπαχαρίση και Νάστο. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη μεριά, άνοιξαν το rotation, δοκίμασαν συστήματα εν όψει συνέχειας και έφτασαν εύκολα στη νίκη με το εντυπωσιακό 34-67.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παντελόπουλος με double double και 14 πόντους (6/8 δίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 11/45 δίποντα, 3/22 τρίποντα και 3/7 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 25/47 δίποντα, 3/21 τρίποντα και 8/11 βολές. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ και έδωσαν 23 ασίστ.

Space Jam (Γιακουμής): Αλεξανδρής 6 (2), Γιακουμής 6, Ερρίπης, Θεοδωρόπουλος 5, Μαυροσκότης 5 (1), Νάστος 4, Πέτσας, Παπαχαρίσης 4, Μελλές 4

Kill Beer (Παντελόπουλος): Αποστολόπουλος 15, Καρέλος 14 (1), Καραδημητρίου 4, Κουτσιούκης 2, Μπογέας 5 (1), Ναλμπαντούδης 4, Παντελόπουλος 14, Τσοκαντάς 9 (1)

Τι μας άρεσε: Το ολοκληρωτικό μπάσκετ των νικητών και η πολυφωνία που είχαν στην επίθεση.