30/05/2022
Puebla BC 25 11 14 19 - 69 -
Pitser Bironia 22 30 24 14 - 90 -

Ένα βήμα πιο κοντά οι Pitser Bironia!

Μετά από ένα αρκετά σκληρό παιχνίδι οι Pitser Bironia κατάφεραν να πάρουν την νίκη απέναντι στους Puebla με σκορ 69-90 και να εξασφαλίσουν την θέση στα ημιτελικά του Winter Thessaloniki Cup.

Το παιχνίδι θα ξεκινήσει ιδανικά για του Pitser οι οποίοι θα φύγουν στο αιφνιδιασμό και μετά από μια πάσα του Χρυσόχου ο Περατινός θα βγει μόνος του με το καλάθι για θα ανοίξει το σκορ για την ομάδα του , οι Puebla όμως με ένα πολύ καλό σερί πόντων και συγκεκριμένα με ωραίες ατομικές ενέργειες του Καριοφίλη θα μπορέσουν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να διαμορφώσουν μια διαφορά 3 πόντων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι Pitser έδειξαν τα δόντια τους και έτσι όχι μόνο ανέτρεψαν την διαφορά αλλά έχτισαν και αυτοί μια αρκετά μεγαλύτερη διαφορά χάρης στα καλάθια του Μικλούδη στον αιφνιδιασμό αλλά και τα καλάθια του Χρυσόχου κυρίως από την γραμμή του τριπόντου. Οι Puebla το μόνο που κατάφεραν είναι να κρατηθούν σχετικά κοντά στο σκορ με κάποια καλάθια του Αλεξανδρίδη στο πόστ κάτι όμως που δεν θα είναι αρκετό καθώς το ημίχρονο θα λήξει με σκορ 36-52.

Στην τρίτη περίοδο οι Pitser θα συνεχίσουν να κάνουν αυτό που ξέρουν καλά δηλαδή να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό και να τρέχουν γρήγορα στο αιφνιδιασμό , καθώς θα πετύχουν αρκετά καλάθια χάρης στα τρεξίματα αλλά και τις πολύ καλές ατομικές ενέργειες του Μιλκούδη έτσι αυτός και η ομάδα του θα διευρύνουν ακόμα περισσότερο την διαφορά υπέρ τους βάζοντας δύσκολα στους αντιπάλους. Οι Puebla το μόνο που θα καταφέρουν είναι να μειώσουν για λίγο την διαφορά με τις ατομικές ενέργειες των Σουρμελίδη και Πάχτα , κάτι όμως που δεν θα είναι αρκετό καθώς οι Pitser θα βρουν τις λύσεις στην επίθεση αφήνοντας πίσω στους Puebla. Τέλος οι Pitser Bironia θα φύγουν με αυτή την πολύ σημαντική νίκη με τελικό σκορ 69-90 εξασφαλίζοντας έτσι μια θέση στα ημιτελικά του θεσμού.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Σταμάτης Μιλκούδης ο οποίος πέτυχε double double βάζοντας 24 πόντους και μαζεύοντας 12 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Puebla άξιος αναφοράς είναι ο Νεκτάριος Καριοφίλης ο οποίος πέτυχε και αυτός double double με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Puebla: Σουρμελίδης 13 (3) , Καριοφίλης 22 (1) , Πάχτας 9 (1) , Αλεξανδρίδης 11 (1) , Γκιουλέκας 8 , Λαπαρίδης 2 , Χασεκίδης 4

Pitser Bironia : Χατζηνικολάου , Περατινός 11 (1) , Ονταμπασόγλου 9 (1) , Χρονόπουλος 12 , Μιλκούδης 24 , Χαριτίδης 8 , Χρυσόχου 12 (2) , Ζωγράφος 14 (2)