07/07/2024
Hungry wolves 3 4 24 8 - 39 -
Mandra Heat 13 17 13 17 - 60 -

Ένα ημίχρονο έφτανε στην Mandra Heat!

Στους "32" της Summer Development League βρίσκεται η Mandra Heat, καθώς με όπλο το εξαιρετικό πρώτο μέρος λύγισε τους επτάψυχους Hungry Wolves με 39-60 και στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει τον Ερυθρό Σταυρό.

Τρομερή εκκίνηση έκανε στο παιχνίδι η Mandra Heat, καθώς με τρίποντα των Μπακάλη - Διολέτη και 3 πόντους του Κύτρου, έχτισε διψήφια διαφορά 12 πόντων, 1-13, 1:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 3-13, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Κατσάμπουλας.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Διολέτη και ένα του Ρέτζα, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 23 πόντων, 7-30. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Hungry Wolves, με τον Βλάσση να πετυχαίνει 3 πόντους και τον Σφακιανάκη να έχει 1/2 βολές.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Αβούρη έβαλε τα καλά της και με δύο τρίποντα του Σπηλιόπουλου, 6 πόντους του Παπά, 4 του Οικονόμου και 4 του Κωνσταντινίδη, μείωσε από τους 26 στους 12, 31-43. Τη διψήφια διαφορά για την παρέα του Μώλου στο τρίτο δεκάλεπτο διατήρησαν οι Δήμου, Μπακάλης και Μανήσαλης. Σκορ τρίτης περιόδου 31-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Mandra Heat διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι και με δράστες στην επίθεση τους Δήμου, Ρέτζα, Κύτρο και Μανήσαλη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 39-60. Για τους "Λύκους" στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Σπηλιόπουλος και Κατσάμπουλας.

Πολυτιμότερος των Hungry Wolves ο Παπά με 6 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 2/5 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson MVP για την Mandra Heat ο Μανήσαλης με 9 πόντους, έχοντας 1/4 βολές και 4/6 δίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 4 τάπες.

Hungry Wolves (Αβούρης): Βαγενάς, Βλάσσης 6, Κατσάμπουλας 6, Κωνσταντινίδης 4, Οικονόμου 4, Παπά 6, Σπηλιόπουλος 10 (2), Σφακιανάκης 3

Mandra Heat (Μώλος): Ρέτζα 7 (1), Δήμου 12 (2), Διολέτης 11 (3), Δρακόπουλος 2, Κανάκης 4, Κύτρος 9, Μανήσαλης 9, Μπακάλης 6 (2), Μώλος, Τσιάβος

Τι μας άρεσε: Τόσο η εικόνα της Mandra Heat στο πρώτο ημίχρονο, όσο και το τρίτο δεκάλεπτο των Hungry Wolves!