22/10/2023
Remal Madri 12 19 11 13 - 55 -
Melisses BC 9 4 13 10 - 36 -

Ένα ξέσπασμα έφτανε στα "Ρεμάλια"!

Τρίτη συνεχόμενη και πέμπτη συνολικά νίκη για την Remal Madri στον πρώτο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής κέρδισε εύκολα τις Melisses με 55-36 στο κλειστό της Ζωφριάς!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Remal Madri να προηγείται με 12-9 και τους Αγαδάκο, Λουκόπουλο και Ρηγόπουλο να σκοράρουν από 4 πόντους έκαστος. Ο Χριστόφορος Δούκας με 4 πόντους, ο Νίκος Δούκας με ένα τρίποντο και ο Μπουγιούκος με 2 πόντους έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα "Ρεμάλια" ανέβασαν αισθητά την απόδοσή του και με 7 πόντους του Λουκόπουλου, 4 του Ρηγόπουλου, 4 του Αγαδάκου και 3 του Αργυριάδη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 16 πόντων, 29-13. Λίγα πράγματα επιθετικά για τις Melisses σε εκείνο το σημείο, με τους Νάνη και Χριστόφορο Δούκα να έχουν από 2 πόντους ο καθένας.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 7 νέους πόντους του Λουκόπουλου οι γηπεδούχοι διατήρησαν την απόσταση ασφαλείας, 42-26! Ο Μπουγιούκος με 4 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ ένα έμμεσο τρίποντο είχε ο Νάνης, πέρα από την τρομερή τάπα πάνω στον Τόνυ Καμολίκη. Σκορ τρίτης περιόδου 42-26!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό της Ζωφριάς και έτσι η Remal Madri έφτασε εύκολα στη νίκη με 55-36, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Αγαδάκου και Λουκόπουλου. Για τις Melisses στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Νίκος Δούκας και Μπουγιούκος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/7 βολές, 24/49 δίποντα και 1/17 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/4 βολές, 16/48 δίποντα και 1/15 τρίποντα. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 4 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp της Remal Madri ο Αγαδάκος με 15 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή, 7/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 3 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Πολυτιμότερος για τις Melisses ο Χριστόφορος Δούκας με 8 πόντους, έχοντας 4/9 δίποντα, ενώ πήρε 5 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος.

Remal Madri (Κουσιορής): Κουλιαμπής, Κουσιορής, Αγαδάκος 15, Αργυριάδης 5, Καμολίκης 3, Ρηγόπουλος 10, Λουκόπουλος 22 (1)

Melisses (Μπουγιούκος): Δούκας Χ. 8, Δούκας Ν. 7 (1),Μπουγιούκος 12, Πάτσης 2, Παπαδιάς 2, Νάνης 5

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο της Remal Madri!