30/10/2022
Slam Ducks 11 9 20 13 - 53 -
Brotherhoops 4 17 17 9 - 47 -

Ένας Άγης έφερε την άνοιξη στους Slam Ducks!

Το απόγευμα της Κυριακής 30 Οκτωβρίου στον Κολωνό, οι Slam Ducks με τον Άγη Σταυρόπουλο να κάνει τρομερή εμφάνιση με 24 πόντους και 24 ριμπάουντ, έφτασαν στην δεύτερη τους νίκη στο πρωτάθλημα απέναντι των Brotherhoops με 53 – 47.

Οι Brotherhoops μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν με 4 πόντους του Κωτσάκη, αλλά στην συνέχεια οι Πάπιες με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Σταυρόπουλο με αλεπάλληλα ριμπάουντ και 8 πόντους, πέρασαν μπροστά με 11-4.

Οι Ducks ξεκίνησαν δυνατά το δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Σταυρόπουλο να πασάρει, τον Μπούνταλη να βάζει 4 πόντους και τους Καραλουκά και Χάλδα να δίνουν βοήθειες, έγραψαν το 19 – 7. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι με τον εξαιρετικό Κωτσάκη οδηγό με 10 πόντους, τον Καραγιάννη να ακολουθεί με 4 και τον Χάλαρη να βάζει ένα τρίποντο, προσπέρασαν στο τέλος του ημιχρόνου με 20 – 21.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες έπιασαν υψηλή απόδοση στην επίθεση, με το σκορ να είναι 40 – 38 υπέρ των Slam Ducks. Ο Σταυρόπουλος ήταν ξανά ασταμάτητος μέσα στη ρακέτα με 11 πόντους, με τον Χάλδα να βάζει 5 και τον Μπούνταλη να ακολουθεί με 4 πόντους για το προβάδισμα των γηπεδούχων. Στην αντίπερα όχθη, ο Κωτσάκης τραβούσε ξανά το κουπί στην επίθεση των Brotherhoops με 9 πόντους, με Bουγά και Βιτανόπουλο να δίνουν πολύτιμες βοήθειες με 4 έκαστος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν συνεχώς να γυρίσουν υπέρ τους το ματς με Κωτσάκη(4), Μπερνίτσα και Βιτανόπουλο να οδηγούν την επίθεση, αλλά οι Πάπιες με ηγέτη και πάλι τον Σταυρόπουλο με 5 πόντους, τον Χάλδα να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 4 και τους Καραλουκά – Μαυροζούμη να βάζουν το λιθαράκι τους, έφτασαν στην νίκη με 53 – 47.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Άκης Σταυρόπουλος με 24 πόντους, 24 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για το ηττημένους ξεχώρισε ο Ρήγας Κωτσάκης με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Ducks είχαν 19/51 δίποντα, 2/19 τρίποντα, 9/20 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασιστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Οι Brotherhoops είχαν 16/51 δίποντα, 3/25 τρίποντα, 6/13 βολές, κατέβασαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασιστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Slam Ducks(Ισαακίδης): Ισαακίδης, Καραλουκάς 5(13ρ-8 ασίστ), Μαυροζούμης 5, Μπούνταλης 8(12ρ.), Σταυρόπουλος 24(24ρ.), Χάλδας 11.

Brotherhoops (Τσουλάτης): Βιτανόπουλος 6, Βουγάς 4(8ρ.),Εργκενιάν, Καραγιάννης 4, Κωτσάκης 27(9ρ.), Μήσιος, Μπερνίτσας 2, Χάλαρης 4(13ρ.).

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του ογκόλιθου Άγη Σταυρόπουλου!