22/06/2022
Brothers United 11 3 12 16 - 42 -
Tsouvalia 9 10 7 15 - 31 -

Ένας Λεγάκης να τον πιείς στο ποτήρι!

Στο Basketaki Arena για τη Summer Development  League  , οι Brothers United πέτυχαν τη τέταρτη νίκη στη διοργάνωση  , καθώς τα Tsouvalia  υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους με σκορ 31-42  .

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Μανόλη Λεγάκη  , καθώς πρωταγωνίστησε  και στις δύο πλευρές του παρκέ , κυριάρχησε  στα ριμπάουντ  , έβγαλε σπουδαίες άμυνες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 13 πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου  οι φιλοξενούμενοι με τους Λεγάκη και Πίτο να ηγούνται των προσπαθειών τους  πήραν τα ηνία στο σκορ , 2-5 και 5-9 ,  με το τέλος της περιόδου να τους βρίσκει στο συν δύο , 9-11  . Ο Λεγάκης  πέτυχε 4 πόντους , ενώ 5 είχε ο Ανδρικόπουλος .

Στο δεύτερο κομμάτι άνηκε ολοκληρωτικά στα Tsouvalia , καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα , αλλά και τον Παπαδέα να πραγματοποιεί εκπληκτικά πράγματα στο παρκέ του Basketaki Arena προσπέρασαν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση , 15-13 , με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να δείχνει το 19-14 υπέρ τους . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Λεγάκης με 2 πόντους , ενώ ο Παπαδέας είχε 6 .

Στη τρίτη περίοδο οι Brothers έφεραν τον αγώνα στα ίσα , 21-21 , ο Κυριακίδης και η παρέα του ανέκτησαν το προβάδισμα , 25-23 και 26-24 , με το πέρας της προτελευταίας στροφής να βρίσκει τις δύο ομάδες στην ισοπαλία με σκορ 26-26  . Ο Λεγάκης  πέτυχε 4 πόντους , ενώ 6 είχε ο Παπαδέας .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Brothers μπήκαν  με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , είχαν απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ , πίεσαν στην άμυνα , έκλεψαν μπάλες , εκμεταλλευθήκαν τη κούραση του Παπαδέα και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους  με τον ήχο  από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη τέταρτη νίκη στη διοργάνωση με σκορ 31-42   .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μανόλης Λεγάκης με 13 πόντους , 12 ριμπάουντ , 5 ασίστ και 2 κλεψίματα  , ενώ για τους ηττημένους ο Θοδωρής Κοτσολίνης  είχε 6 πόντους , 3 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 4 κλεψίματα  .

Οι Brothers United είχαν 12/42 δίποντα , 3/15 τρίποντα  , 9/17 βολές ,  58 ριμπάουντ ,11 ασίστ , 5 κλεψίματα  και 13 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 10/39 δίποντα , 0/19 τρίποντα , 11/18 βολές ,  33 ριμπάουντ , 3 ασίστ ,  10 κλεψίματα , 2 κοψίματα  και 10 λάθη .

Tsouvalia(Κυριακίδης): Ανδρικόπουλος 5 , Γεωργίου , Κοτσιλίνης 6 , Κυριακίδης 3 , Λεβέντης , Παπαδέας 11 , Σωτηρόπουλος 6 .

Brothers United(Καράμπελας) : Αβούρης, Αρχοντουλάκης 3 , Διαμαντής 9 , Καλαματιανός , Καράμπελας , Κουφαλιώτης , Λεγάκης 13 , Μπίσκας 3 , Πίτος 12 , Ρούλιας 2.

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο των νικητών  !