16/01/2023
San Agrinio Engineers 9 24 17 15 - 65 -
Pharmaco Team 11 12 5 20 - 48 -

Engineers έτοιμοι για όλα!

Σε εύκολο απόγευμα μετέτρεψαν το ντέρμπι οι San Agrinio Engineers με αντίπαλο την Pharmaco Team για το κλείσιμο του 1ου γύρου και έδειξαν ότι είναι για μεγάλα πράγματα φέτος.

Το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε από την αρχή ότι έχουμε ντέρμπι στο κλειστό της αερογέφυρας. Τάγκας και Τασόπουλος μπήκαν ζεστοί για τους γηπεδούχους ενώ ο Ηλίας Τσιτσικάος με το σκοράρισμα του έφερνε συνεχώς στον πόντο το ματς για τους φιλοξενούμενους που έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με δύσκολο καλάθι του Πανταζή.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και μετά το 9-13 για την Pharmaco Team οι Engineers ανέβασαν στροφές και με ένα 7-0 πήραν κεφάλι στο σκορ το οποίο και κράτησαν ως το τέλος του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δεν άφησαν περιθώρια στη Pharmaco Team, έτρεξαν σερί 17 – 0 και καθάρισαν το ματς φτάνοντας μέχρι το +25.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι San Agrinio Engineers με επι μέρους 11-3 έφτασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, αυτή των 30 πόντων και στη συνέχεια έριξαν στροφές επιτρέποντας στη Pharmaco Team να μειώσει τη διαφορά.

Πρώτος σκόρερ από τους νικητές και Bettson Mvp ήταν ο Νίκος Τάγκας με 27 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ από την Pharmaco Team διασώθηκε μόνο ο Ηλίας Τσιτσικάος με 22 πόντους.

Τι μας άρεσε: Ο Νίκος Τάγκας γύρισε ζεστός μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος και οδήγησέ την ομάδα του στη νίκη.

Τι δε μας άρεσε: Η Pharmaco Team έδειξε ότι παράτησε το ματς μετά τα μέσα του 2ου δεκαλέπτου και παρά τις μικρές εκλάμψεις η διαφορά συνεχώς μεγάλωνε.

San Agrinio Engineers (Τασόπουλος): Γιολδάσης, Καταγής 5(1), Κολτσίδας 8, Κοτρώτσος 6, Μπουλούμπασης, Παπαγαλάνης, Παπαθανασίου, Πρέζας 2, Τάγκας 27 (4), Τασόπουλος 10

Pharmaco Team (Κονιδάρης): Αλιφέρης, Αναστασόπουλος, Βάτσιος 2, Καρτσακλής, Κουδούνας 9, Μηλιάτης, Πανταζής 9, Σωτηρόπουλος, Τσιτσικάος 22 (3), Τσουκαλάς 6 (2), Χολής.