14/05/2023
Undrafted 9 15 15 21 - 60 -
All Blacks 10 17 13 15 - 55 -

Ενισχυμένοι και νικητές οι Undrafted !

Το μεσημέρι της Κυριακής στο Basketaki Arena οι Undrafted πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στην Summer Development League, επικρατώντας των All-Blacks με 60-55 και βλέποντας τις νέες προσθήκες της ομάδας να πρωταγωνιστούν.

Σε ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο οι All-Blacks ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, βρίσκοντας λύσεις από τους Τσαλουκίδη (3π.), Σαμαρτζή (3π.), Τσαμαλή (2π.) και Αθανασόπουλο (2π.). Σε απόσταση αναπνοής παρέμειναν οι Undrafted, χάρη στους Α. Χρυσικό (3π.), Γ. Χρυσικό (2π.), Παπαγεωργίου (2π.) και Ματεντζόγλου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-10.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η παραγωγικότητα των δύο ομάδων βελτιώθηκε, με το επιμέρους σκορ να γράφει 15-17 και τους φιλοξενούμενους να παραμένουν σε θέση οδηγού με πρωταγωνιστή τον Σαμαρτζή (10π.). Στην αντίπερα όχθη, το δίδυμο Α. Χρυσικός (7π.) - Γ. Χρυσικός (6π.) τράβηξε κουπί για τους μετέπειτα νικητές που βρέθηκαν πίσω με 3 πόντους στου δρόμου τα μισά. Σκορ ημιχρόνου, 24-27.

Μετά την ανάπαυλα το ματς παρέμεινε ντέρμπι. Ματεντζόγλου (6π.), Θεοδωρόπουλος (4π.) και Τσιάνος (2π.) οδήγησαν επιθετικά τους Undrafted, ενώ οι All-Blacks απάντησαν με Τσαμαλή (6π.), Σαμαρτζή (5π.) και Αθανασακόπουλο (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 39-40.

Μεγάλη μάχη στο τέταρτο δεκάλεπτο με τη νίκη να κρίνεται στα σημεία και τους Undrafted να φτάνουν δίκαια σε αυτή με τα κρίσιμα καλάθια των Τσιάνου (7π.), Α. Χρυσικού (5π.), Γ. Χρυσικού (5π.) και Θεοδωρόπουλου (4π.). Οι All-Blacks δεν κατάφεραν τελικά να αποφύγουν την ήττα, παρά την αξιέπαινη προσπάθεια των Σπυρόπουλου (7π.), Σαμαρτζή (4π.) και Τσαμαλή (4π.) στο φινάλε.

Στο τέλος του αγώνα, οι Undrafted είχαν 20/56 δίποντα, 6/15 τρίποντα και 2/7 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 5 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι All – Blacks είχαν 15/51 δίποντα, 6/17 τρίποντα και 7/13 βολές. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 5 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Χρυσικός με 13 πόντους, έχοντας 4/13 δίποντα, ½ τρίποντα και 2/5 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Σαμαρτζής με 22 πόντους και double-double, έχοντας 5/12 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 κλέψιμο, 3 λάθη και 5 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Undrafted (Τσιάνος):  Θεοδωρόπουλος 8, Ματεντζόγλου 8, Παπαγεωργίου 2, Τσιάνος 11 (1), Χρυσικός Α. 18 (4), Χρυσικός Γ. 13 (1)

All-Blacks (Σαμαρτζής): Αθανασακόπουλος 4, Σαμαρτζής 22 (4), Σπυρόπουλος 9 (2), Τσαλουκίδης 6, Τσαμαλής 14.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων.